Bota, Koronavirusi

Malajzi, 80 punonjës të shëndetësisë rezultuan me koronavirus

Drejtori i përgjithshëm i shëndetësisë, dr. Noor Hisham Abdullah tha se "askush nga personeli i infektuar mjekësor nuk ishin në vijën e parë që luftonin kundër sëmundjes në ndonjë nga objektet e tij"

Riyaz Khaliq   | 26.03.2020
Malajzi, 80 punonjës të shëndetësisë rezultuan me koronavirus

Ankara

Së paku 80 punonjës shëndetësorë në Malajzi janë infektuar nga koronavirusi i ri(COVID-19), tha sot një zyrtar, raporton Anadolu Agency (AA).

Drejtori i përgjithshëm i shëndetësisë, dr. Noor Hisham Abdullah tha se "askush nga personeli i infektuar mjekësor nuk ishin në vijën e parë që luftonin kundër sëmundjes në ndonjë nga objektet e tij", raportoi e përditshmja Star.

"Ne i bëjmë thirrje të gjithë personelit mjekësor dhe drejtuesve të vijës së parë që të ndërmarrin masat e nevojshme paraprake për të shmangur infeksionin siç u tha, veçanërisht për të siguruar që ata të ruajnë higjienën e tyre, të respektojnë distancimin social dhe të veshin pajisje mbrojtëse të personelit të vendosur nga ministria", raporti citoi Abdullah.

Ndërkohë, numri i vdekjeve nga koronavirusi është rritur në 20, me thuajse 1.800 raste të raportuara në vend.

Për të frenuar përhapjen e virusit, autoritetet kanë lëshuar urdhra për qëndrimin në shtëpi.

Mbreti dhe mbretëresha e vendit janë nën karantinë pasi shtatë anëtarë të pallatit mbretëror u testuan pozitivë për COVID-19.

Stafi i infektuar është shtruar në spital në spitalin e Kuala Lumpur-in, tha kontrolluesi i Familjes Mbretërore, Ahmad Fadil Shamsuddin.

Fadil tha se monarkët e vendit gjithashtu iu nënshtruan testeve, por rezultatet e tyre ishin negativ.

"Sidoqoftë, madhështitë e tyre (mbreti dhe mbretëresha) tani vëzhgojnë një karantinë 14 ditore, duke filluar nga dita e djeshme", shtoi ai.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın