Bota

Lavrov: Veprimet e pamatura të SHBA-së shkaktuan fatkeqësi në Lindjen e Mesme

"Veprimet e pamatura të SHBA-së dhe aleatëve shkaktuan fatkeqësi në rajonin e Lindjes së Mesme", deklaroi ministri i Jashtëm i Rusisë

Dmıtrı Chırcıu   | 16.01.2020
Lavrov: Veprimet e pamatura të SHBA-së shkaktuan fatkeqësi në Lindjen e Mesme

Moskē

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergey Lavrov, tha se veprimet e pamatura të SHBA-së kanë shkaktuar fatkeqësi në rajonin e Lindjes së Mesme, raporton Anadolu Agency (AA).

Duke folur në degën e Institutit të Diplomacisë Shtetërore të Moskës në Tashkent, kryediplomati rus Lavrov tha se vendet si Iraku dhe Libia janë ndarë si pasojë e veprimeve të SHBA-së.

"Veprimet e pamatura të SHBA-së dhe aleatëve shkaktuan fatkeqësi në rajonin e Lindjes së Mesme", deklaroi Lavrov, duke shtuar se edhe gjendja rreth Iranit është përkeqësuar.

Shefi i diplomacisë ruse po ashtu tha se SHBA po përpiqet të konkurrojë në mënyrë të padrejtë dhe po pengon aktivitetet e Organizatës Botërore të Tregtisë.

"Duke shfrytëzuar sanksionet ilegale dhe duke keqpërdorur statusin e dollarit, SHBA po përpiqet t'ua imponojë shteteve të tjera vendimet e veta", theksoi Lavrov.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın