Bota

Komiteti i Senatit mbështet kandidatin e presidentit Biden për ambasador në Turqi

Komiteti votoi për të miratuar 33 kandidatë për Departamentin Amerikan të Shtetit, Agjencinë e Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID) dhe nominime të tjera të rëndësishme të politikës së jashtme

Servet Günerigök   | 20.10.2021
Komiteti i Senatit mbështet kandidatin e presidentit Biden për ambasador në Turqi

Washington

Komiteti i Senatit për Marrëdhëniet me Jashtë miratoi nominimin për ish-senatorin Jeff Flake si ambasador i SHBA-së në Turqi, raporton Anadolu Agency (AA).

Komiteti votoi për të miratuar 33 kandidatë për Departamentin Amerikan të Shtetit, Agjencinë e Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID) dhe nominime të tjera të rëndësishme të politikës së jashtme.

Ndër të emëruarit për ambasadorë që presidenti Joe Biden zgjodhi janë Thomas Nides për Izraelin, David Cohen për Kanadanë, Claire Cronin për Irlandën dhe Steven Bondy për Bahreinin.

I nominuar në mes të korrikut, Flake ishte një aleat kyç republikan për Biden gjatë garës së Shtëpisë së Bardhë vitin e kaluar dhe mbështeti kandidatin demokrat, pasi u vendos si republikan në kundërshtim me ish-presidentin Donald Trump.

Flake shërbeu si në Komitetin e Punëve të Jashtme të Dhomës, ashtu edhe në Komitetin e Senatit për Marrëdhëniet me Jashtë gjatë kohës së tij në Kongres, për dy dekada.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın