Bota

Kina: Nuk ka vend për kompromis apo lëshime për çështjen e Tajvanit

Kina tha se "nuk ka vend" për kompromis apo lëshime për çështjen e Tajvanit, pas një komenti të presidentit amerikan Biden se SHBA është e përkushtuar për të mbrojtur ishullin nëse sulmohet

Ekip   | 22.10.2021
Kina: Nuk ka vend për kompromis apo lëshime për çështjen e Tajvanit

Beijing

Kina tha sot se “nuk ka vend” për kompromis apo lëshime rreth çështjes së Tajvanit, pas komentit të presidentit amerikan Joe Biden se SHBA-ja është e përkushtuar për të mbrojtur ishullin nëse sulmohet, transmeton Anadolu Agency (AA).

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze, Wang Wenbin ripohoi pretendimin e kahershëm të Kinës se ishulli është territori i saj në një konferencë ditore pasi Biden bëri komentin e tij një ditë më parë në një forum të organizuar nga CNN.

Kina kohët e fundit ka rritur kërcënimin e saj për të marrë Tajvanin nën kontrollin e saj me forcë nëse është e nevojshme, duke çuar avionë luftarakë pranë ishullit dhe duke bërë manovra të uljeve në plazh.

“Kur bëhet fjalë për çështjet që lidhen me sovranitetin dhe integritetin territorial të Kinës dhe interesat e tjera thelbësore, nuk ka vend që Kina të bëjë kompromis ose lëshime dhe askush nuk duhet të nënvlerësojë vendosmërinë e fortë, vullnetin e fortë dhe aftësinë e fortë të popullit kinez për të mbrojtur sovranitetin kombëtar dhe integriteti territorial”, tha Wang.

"Tajvani është një pjesë e patjetërsueshme e territorit të Kinës. Çështja e Tajvanit është thjesht një çështje e brendshme e Kinës që nuk lejon asnjë ndërhyrje të huaj”, tha Wang.

Komentet e Bidenit të enjten u konsideruan si thellim të "paqartësisë strategjike" që Washingtoni ka mbajtur në lidhje me mënyrën se si do t'i përgjigjej një sulmi ndaj republikës ishullore vetëqeverisëse.

"SHBA-ja duhet të jetë e kujdesshme me fjalët dhe veprimet e saj për çështjen e Tajvanit dhe të mos dërgojë asnjë sinjal të gabuar për forcat separatiste të pavarësisë së Tajvanit, në mënyrë që të mos dëmtojë seriozisht marrëdhëniet Kinë-SHBA si dhe paqen dhe stabilitetin në ngushticën e Tajvanit", tha Wang.

"Unë thjesht dua t'i bëj Kinës të kuptojë se nuk do të tërhiqemi, nuk do të ndryshojmë asnjë nga pikëpamjet tona", tha Biden i pyetur nëse SHBA-ja do të dalin në mbrojtje të Tajvanit nëse do të sulmohej, ai u përgjigj: "Sigurisht që do ta mbrojmë. Për këtë ne kemi premtuar".

Në Taipei, zëdhënësi i presidentes mbështetëse të pavarësisë, Tsai Ing-wen tha se SHBA-ja ka treguar mbështetjen e saj për Tajvanin përmes veprimeve konkrete dhe se 23 milionë qytetarët e ishullit nuk do t'i dorëzoheshin presionit ose nuk do të vepronin me nxitim.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın