Bota

"Izraeli nuk i detyrohet marrëveshjes për programin bërthamor të Iranit"

Bennett tha se vendi i tij duhet të forcohet me raketa, aftësi kibernetike, lazer dhe teknologji të tjera të ndryshme, në mënyrë që të mos ketë vend për dyshime dhe dëshirë për të testuar Izraelin

Enes Canlı   | 23.11.2021
"Izraeli nuk i detyrohet marrëveshjes për programin bërthamor të Iranit"

Kuds

Kryeministri izraelit, Naftali Bennett deklaroi se marrëveshja ndërkombëtare në procesin e negociatave në lidhje me programin bërthamor të Iranit nuk do t'i detyrojë dhe se do të mbrojnë lirinë e tyre të veprimit, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një fjalim në një panel të organizuar nga Universiteti Reichman në Izrael, Bennett tha se "pas investimit kaq shumë ndaj kërcënimit iranian, duhet të vlerësohet ajo që është arritur dhe duhet bërë rikalibrimi i kësaj përpjekjeje".

Ai theksoi se vendi i tij duhet të përdorë avantazhin në fusha të tilla si ekonomia e fortë, aftësitë kibernetike dhe legjitimiteti ndërkombëtar kundër dobësive të Iranit. "Irani ka rrethuar Izraelin. Kapja e terroristëve të udhëhequr nga Forca Quds e Iranit nuk ka kuptim. Ne duhet të zbresim tek burimi", tha Bennett.

Bennett shtoi se vendi i tij duhet të forcohet me raketa, aftësi kibernetike, lazer dhe teknologji të tjera të ndryshme, në mënyrë që të mos ketë vend për dyshime dhe dëshirë për të testuar Izraelin.

Kryeministri izraelit tha se nuk synojnë ta bëjnë këtë nëse bota mbyll sytë ndaj negociatave në lidhje me programin bërthamor të Iranit. "Ne jemi në prag të një periudhe komplekse. Mund të kemi mosmarrëveshje me miqtë tanë më të mirë. Kjo nuk do të jetë hera e parë", tha ai.

"Që nga momenti kur u nënshkrua (marrëveshja bërthamore në vitin 2015) ishte si një pilulë gjumi për ne. Edhe nëse ka një rikthim në Planin e Përbashkët Gjithëpërfshirës të Veprimit (JCPOA), Izraeli nuk është palë në këtë marrëveshje dhe nuk do ta detyrojë Izraelin. Ne nuk do ta përsërisim gabimin. Izraeli duhet të ruajë aftësitë dhe lirinë për të vepruar në çdo situatë", tha Bennett.Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın