Bota

Gjermania bën thirrje për dialog për të zgjidhur tensionet në Hong Kong

Kancelarja gjermane Angela Merkel thotë se duhet të bëhet gjithçka për të shmangur dhunën

Ayhan Şimşek   | 14.08.2019
Gjermania bën thirrje për dialog për të zgjidhur tensionet në Hong Kong

Berlin

Kancelarja gjermane Angela Merkel të mërkurën bëri thirrje për përmbajtje dhe dialog në kohën kur po vazhdojnë protestat masive në Hong Kong, raporton Anadolu Agency (AA).

Duke folur në një konferencë për media në Berlin, Merkel theksoi rëndësinë e ligjin e vitit 1997, i cili garanton lirinë dhe sundimin e ligjit në Hong Kong.

"Të gjitha përpjekjet duhet të ndërmerren për t'iu shmangur dhunës dhe për të gjetur të gjitha mundësitë për zgjidhje përmes dialogut", tha ajo.

Hong Kongu, një rajon autonom, nën kontrollin e Kinës që nga viti 1997, është përfshirë nga protestat të paprecedent që nga fillimi i qershorit kundër masës së pushtetit vendor për të legalizuar ekstradimin e të dyshuarve në territorin e Kinës, Macao dhe Tajvan.

Thirrjet e protestuesve janë zhvendosur në kërkesa më të mëdha pro-demokracisë.

Kina në fund të korrikut paralajmëroi se mund të vendosen forca të armatosura në rajon për të shuar demonstratat antiqeveritare.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın