Bota

Francë, në murin e një xhamie janë shkruar shkrime anti-Islame

Ministri i Brendshëm, Gerald Darmanin në deklaratën nga rrjetet sociale dënoi sulmin ndaj xhamisë

Yusuf Özcan   | 27.07.2020
Francë, në murin e një xhamie janë shkruar shkrime anti-Islame

Paris

Në murin e një xhamie në qytetin Agen në jugperëndim të Francës, janë shkruar shkrime anti-Islame, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas lajmeve në shtypin francez, në murin e xhamisë në Agen janë shkruar shkrime anti-Islame dhe është vizatuar kryq.

Ministri i Brendshëm, Gerald Darmanin në deklaratën nga rrjetet sociale dënoi sulmin ndaj xhamisë.

Ai theksoi se këto sulme janë në kundërshtim me vlerat e republikës, duke shprehur solidaritetin e tij me muslimanët në Agen.

Ndërkohë, në deklaratën e bërë na Këshilli Islam i Francës, një organizatë çati e muslimanëve në Francë dënoi shkrimet anti-Islame në xhami.

Edhe në qytetin Cholet në muajin maj në murin e një xhamie ishin shkruar kërcënime për vdekje.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın