Bota

Filipinet do të blejnë raketë lundrimi supersonike nga India

Filipinet nënshkruan një marrëveshje në vlerë prej 375 milionë dollarësh me kompaninë e aviacionit privat "BrahMos"

Ayşe Doğru   | 28.01.2022
Filipinet do të blejnë raketë lundrimi supersonike nga India

Ankara

Filipinet do të marrin një raketë lundrimi të avancuar supersonike "BrahMos" nga India, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas lajmeve në mediat indiane, Filipinet nënshkruan një marrëveshje në vlerë prej 375 milionë dollarësh me kompaninë e aviacionit privat "BrahMos".

Brenda fushëveprimit të marrëveshjes, Filipineve të cilat do të blejnë variantin kundër anijeve me bazë në breg të raketave të lundrimit supersonik "BrahMos" do t'i dorëzohen 3 bateri raketash, do të ofrohet trajnim për ata që do të operojnë dhe mirëmbajnë raketat, do të integrohen dhe do të ofrohet mbështetje logjistike.

Marrëveshja për porosinë e parë për raketat e prodhimit ruso-indian u nënshkrua nga ministri i Mbrojtjes i Filipineve, Delfin Lorenzana dhe drejtori i përgjithshëm i kompanisë "BrahMos", Atul Dinkar Rane.

Indonezia dhe Tajlanda gjithashtu duan të blejnë sistemin raketor, i cili do të përdoret kryesisht nga Shoqata e Mbrojtjes Bregdetare e Marinës Filipinase.

Raketat që mund të lëshohen nga toka, deti, nëndetësja, ajër-tokë dhe objektiva me bazë deti janë përdorur nga ushtria indiane për një kohë të gjatë.

Raketat, rrezja fillestare e të cilave ishte e kufizuar në 290 kilometra për shkak të detyrimeve të Regjimit të Kontrollit të Teknologjisë së Raketave (MTCR), u rritën në 450 kilometra dhe më pas në 600 kilometra pasi India hyri në MTCR në qershor 2016.

Raketa "BrahMos", e quajtur sipas lumit Brahmaputra të Indisë dhe lumit Moskë të Rusisë, ka një shpejtësi 2.8 herë më të lartë se shpejtësia e zërit.

Më 11 dhe 20 janar u testua me sukses versioni me rreze të gjatë dhe versioni i fundit i raketës.
Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın