Bota, Shëndetësi, Koronavirusi

Bangladesh, mbi 50 të vdekur nga ethet e dengit

Sipas Drejtorisë së Përgjithshme të Shërbimeve Shëndetësore, nga 54 vdekje nga ethet e dengit, 50 u regjistruan në kryeqytetin Dhaka

Riyaz Khaliq Khaliq   | 10.09.2021
Bangladesh, mbi 50 të vdekur nga ethet e dengit

Dhaka

Përveç pandemisë së COVID-19, Bangladeshi po lufton edhe me ethet e dengit, një infeksion viral i përhapur nga mushkonjat që ka marrë 54 jetë në vendin e Azisë Jugore që nga janari, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas Drejtorisë së Përgjithshme të Shërbimeve Shëndetësore, nga 54 vdekje nga ethet e dengit, 50 u regjistruan në kryeqytetin Dhaka.

"Në 24 orët e fundit, ethet e dengit kanë marrë një jetë tjetër dhe kanë infektuar 317 persona, duke e çuar numrin e përgjithshëm të të infektuarve në 13.007", tha administrata në një deklaratë.

Nga numri i përgjithshëm i infeksioneve, 12.419 raste ose 95 për qind e rasteve u raportuan në Dhaka.

Për shkak të përhapjes së etheve të dengit, popullata po përpiqet të pastrojë shtëpitë, çatitë dhe oborret e tyre.

"Për shumë vite, Dhaka ka qenë vatra e etheve të dengit për disa arsye, të tilla si akumulimi i shiut, uji i ndenjur në kova plastike, vazot me lule dhe mbipopullimi", tha për AA, Atiar Rahman nga Shkolla Mjekësore Bangabandhu Shejh Mujib.

Ai u bëri thirrje qytetarëve të kenë kujdes për ujin që qëndron kudo në shtëpitë dhe rrethinat e tyre, duke i këshilluar njerëzit që të përdorin rregullisht mjete kundër mushkonjave dhe rrjeteve.


Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın