Bota

Bajrami pa prindërit, fëmijët palestinezë me sytë drejt burgjeve izraelite

Ushtria izraelite sulmoi shtëpinë e Aref Asafreh dhe arrestoi tre djemtë e tij në orët e hershme, një ditë pasi ata festuan Bajramin

Ekip   | 30.07.2020
Bajrami pa prindërit, fëmijët palestinezë me sytë drejt burgjeve izraelite

Ankara

Në prag të festës të Bajramit, duke përkuar me Haxhin vjetor, familja palestineze në Beit Kahel, në veri të Hebronit në Bregun Perëndimor kujton ngjarjet tragjike që ata përjetuan vitin e kaluar në të njëjtën ditë, raporton Anadolu Agency (AA).

Ushtria izraelite sulmoi shtëpinë e Aref Asafreh dhe arrestoi tre djemtë e tij në orët e hershme, një ditë pasi ata festuan Bajramin.

“Ushtarët rrethuan shtëpinë time dhe urdhëruan që familja të shkonte në një dhomë, më pas filluan të merrnin në pyetje djemtë e mi për pesë orë. Më pas i morën dhe u larguan Qasemin, gruan e tij Enën dhe dy djemtë e tjerë Ahmed dhe Mohammad", tha ai. Ata konfiskuan edhe automjetin e Qasemit.

Më vonë inteligjenca izraelite i akuzoi ata për vrasjen e një ish ushtari izraelit në vendbanimin Gush Etzion në veri të Hebronit.

Tre muaj më vonë, forcat izraelite u kthyen dhe shkatërruan katër shtëpi që i përkasin familjes, njëra prej tyre i përkiste Qasemit dhe gruas së tij. Për një vit fëmijët Mohammad, 6 vjeç dhe Abdulrahman, 4 vjeç, janë në pritje të kthimit të prindërve të tyre.

Duke u ulur në rrënojat e shtëpisë së tij së bashku me vëllain Saleh, i moshuari Asafrh tha se tronditja bëhet më e ashpër në ditë të veçanta si Bajrami kur fëmijët kujtojnë shoqërinë me prindërit e tyre.

"Atyre u mungon ngrohtësia e prehrit të nënës. Ata pyesin vendndodhjen e prindërve të tyre dhe kur do të kthehen. Ne nuk kemi përgjigje", tha Khaleel, vëllai i Qasim.

Edhe pse familja përpiqet ta kompensojë, mungesa e të dy prindërve shfaqen në mendjen e fëmijëve.

Asafreh dhe gruaja e tij e moshuar kujdesen për shtatë nipër e mbesa, baballarët e të cilëve janë në burg. Me shtëpitë e tyre të shkatërruara nga trupat izraelite, atyre u duhej të drejtonin tobogan në kërkim të strehimit.

"Pas arrestimit të djemve të mi, forcat okupatore arrestuan tre nipërit e mi. Gjashtë burra në familjen tonë janë në burg, tha ai.

Asafreh dhe gruaja e tij kanë mundur të takonin djemtë vetëm një herë që kur u arrestuan. Në vend që t'i mbajnë në një burg, ata janë vendosur në burgje të ndryshme në të gjithë vendin.

- Dëshira e zjarrtë e nënës për fëmijët

Disa ditë më parë, familja mori një letër nga Enasi, 28 vjeçarë, të cilën ajo kishte arritur ta kontrabandonte përmes një gruaje të burgosur e cila ishte liruar.

“Më mungon Qasemi dhe djemtë tanë këto ditë. Shpresoj të jemi me ta dhe të përgatitemi për Bajramin. Doja t'u merrja disa rroba të reja të mira", shkroi nëna, e burgosur në burgun Damon afër Haifa. Qasem është në burgun e Remonit në shkretëtirën Negev në jug të largët.

Duke folur për AA, Mohammad Asafrh, vëllai i Enas tha se motra e tij vuan nga shumë sëmundje kronike, shumica e tyre për shkak të marrjes në pyetje të ashpër që ajo i ishte nënshtruar në Qendrën e Ndërmarrjes Ashkelon

“Ajo vuan nga dhimbje koke të vazhdueshme, iritim të zorrës së trashë dhe dhimbje në kocka si rezultat i mungesës së vitaminave dhe kujdesit mjekësor. Por ajo gjithmonë përpiqet të jetë e fortë dhe e durueshme", tha Mohammad.

Në letrën e saj, Enas i kërkoi familjes së saj që ta linin të dëgjonte zërin e djemve të saj në ditën e Bajramit.

Të ndaluar të takojnë të afërmit dhe avokatët e tyre gjatë tre muajve të fundit që nga shpërthimi i COVID-19 ose pandemisë së koronavirusit, një radiostacion palestinez përmes programit të tij të zërit të të burgosurve ka ndihmuar të burgosurit të mbajnë një lidhje, pasi transmeton mesazhe zanore të familjeve të tyre .

"Mezi pres transmetimin në mbrëmje të FM radios, për të dëgjuar Mohammad dhe Abdulrahman", shkroi ajo.

Fëmijët që takuan nënën e tyre pas xhamit të panelit u tronditën kur panë nënën e tyre për herë të parë, katër muaj pas arrestimit të saj.

“Ishte shumë e dëmshme t'i shikosh ata duke qarë pas xhamit dhe të paaftë t'i përqafonin dhe t'i qetësonin. Shpresoj se një ditë do të jem në gjendje të puth dhe përqafoj djemtë e mi", tha Enas në letrën e saj.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın