Bota

Australia heq kufizimet e rrepta të koronavirusit për udhëtarët

Ministri australian i Shëndetësisë, Mark Butler, tha se nga 6 korriku, udhëtarët do të mund të udhëtojnë drejt dhe nga Australia pa pasur nevojë të deklarojnë statusin e tyre të vaksinimit kundër COVID-19

Ekip   | 04.07.2022
Australia heq kufizimet e rrepta të koronavirusit për udhëtarët

Ankara

Australia ka hequr deklarimin e detyrueshëm të statusit të vaksinimit kundër koronavirusit të ri (COVID-19) për udhëtarët duke filluar nga kjo javë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një deklaratë, ministri i Shëndetësisë, Mark Butler, tha se nga 6 korriku, udhëtarët do të mund të udhëtojnë drejt dhe nga Australia pa pasur nevojë të deklarojnë statusin e tyre të vaksinimit kundër COVID-19.

"Qeveria australiane merr vendime për çështjet e lidhura me COVID-19 pasi ka marrë parasysh këshillat më të fundit mjekësore", tha Butler.

Megjithatë, ai theksoi se udhëtarët do të duhet të respektojnë çdo kërkesë të mbetur për COVID-19 nga linjat ajrore dhe operatorët e transportit detar, si dhe kërkesat e shteteve dhe territoreve të tjera.

"Kjo aktualisht përfshin mbajtjen e maskave në fluturimet ndërkombëtare hyrëse. Urdhrat e shtetit dhe territorit që detyrojnë maskat në fluturimet e brendshme gjithashtu mbeten në fuqi", tha ministri.

- Zelanda e Re hap aplikimet për vizat e punës

Zelanda e Re njoftoi hapjen e procesit të aplikimeve për viza pune për shtetasit e huaj pas dy vitesh, për të tejkaluar mungesën e punëtorëve të kualifikuar në vend.

Duke shpallur vendimin, ministri i Emigracionit, Michael Wood, e quajti këtë një tjetër hap të rëndësishëm përpara dhe tha se kjo është faza e tretë dhe e fundit e politikës së re të thjeshtuar të Vizës së Punës të Akredituar të Punëdhënësit (AEWV), e cila do t'u lejojë migrantëve, shtetasit e huaj, të aplikojnë për një vizë pune për të ardhur dhe punuar në Zelandën e Re për një punëdhënës të akredituar.

"Ne e dimë se një kufizim i madh për biznesin aktualisht është mungesa e fuqisë punëtore të kualifikuar. Kjo po ndodh në mbarë botën, por AEWV do të luajë një rol në rritjen e fuqisë punëtore të disponueshme, për të plotësuar mungesat e punës së kualifikuar", tha Wood.

Sipas ministrit, aplikimi për vizë pune do të procedohet brenda 20 ditëve, pasi autoritetet planifikojnë të hapin plotësisht kufirin ndërkombëtar nga fundi i këtij muaji.

Muajin e kaluar, Zelanda e Re filloi të mirëpresë vizitorë nga rreth 60 vende për herë të parë që nga fillimi i pandemisë COVID-19 mbi dy vjet më parë.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın