Bota

Armeni, mijëra persona protestojnë kundër qeverisë në Jerevan

Pas fitores së Azerbajxhanit në Karabak, opozita proteston politikën e ndjekur nga qeveria armene, duke kërkuar dorëheqjen e kryeministrit Nikol Pashinyan

Emel Öz   | 12.05.2022
Armeni, mijëra persona protestojnë kundër qeverisë në Jerevan

Ankara

Mijëra protestues kundër qeverisë u mblodhën përpara ndërtesës së kryetarit të bashkisë në kryeqytetin Jerevan të Armenisë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Policia pengoi protestuesit të cilët tentuan të hyjnë në zyrën e kryetarit të bashkisë. Më pas protestuesit u shpërndanë pas tensionit që zgjati disa orë.

Pas fitores së Azerbajxhanit në Karabak, opozitarët që protestojnë politikën e ndjekur nga qeveria armene dhe të cilët kërkojnë dorëheqjen e kryeministrit Nikol Pashinyan, që nga 1 maji mblidhen në rrugët e Jerevanit.

Policia në protestat e mbajtura me 2 dhe 3 maj kishte njoftuar arrestimin e 426 personave.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın