Bota

Argjentinë, mbahet protestë për ndihmë sociale

Grupet e quajtura "piquetero", që do të thotë "protestues", të cilët u shfaqën në Argjentinë në vitet e 90-ta, shpesh organizojnë protesta në vend duke kërkuar ndihmë sociale

Muhammed Emin Canik   | 13.05.2022
Argjentinë, mbahet protestë për ndihmë sociale Foto: Muhammed Emin Canik - AA

Buenos Aires

Mijëra persona protestuan në Argjentinë duke kërkuar rritjen e përfitimeve sociale dhe punësimit, transmeton Anadolu Agency (AA).

Me thirrjen e organizatave shoqërore dhe politike, mijëra persona u mblodhën para ndërtesës presidenciale, Casa Rosada, në kryeqytetin e Buenos Airesit.

Protestuesit, të cilët u nisën nga rajone të ndryshme më 10 maj, mbushën sheshin simbolik të majit përpara Casa Rosada-s dhe rrugët përreth tij në protestën që ata e quajtën "Marshi Federal".

Drejtuesit e grupeve pjesëmarrëse në shfaqje mbajtën fjalime në skenën e ngritur para godinës presidenciale.

Protestuesit shprehën kundërshtimin e tyre ndaj marrëveshjes së qeverisë për t'i paguar borxhin Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) dhe politikat e pajtueshmërisë së FMN-së.

Trafiku në kryeqytet u ndërpre për shkak të protestës.

Grupet e quajtura "piquetero", që do të thotë "protestues", të cilët u shfaqën në Argjentinë në vitet e 90-ta, shpesh organizojnë protesta në vend duke kërkuar ndihmë sociale.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın