Politikë, Bota

Arabia Saudite kritikon Izraelin për ndërtimin e paligjshëm të shtëpive

Në një njoftim me shkrim, Ministria e Jashtme theksoi se Arabia Saudite kundërshton me forcë hapin, i cili është "një shkelje e re e vendimeve ndërkombëtare të legjitimitetit, një kërcënim për paqen dhe minon përpjekjet për një zgjidhje me dy shtete"

Burak Dağ   | 13.01.2021
Arabia Saudite kritikon Izraelin për ndërtimin e paligjshëm të shtëpive Foto: Issam Rimawi / AA

Ankara

Arabia Saudite fuqishëm ka dënuar vendimin e Izraelit për të ndërtuar 800 njësi të reja të vendbanimit në Bregun Perëndimor të okupuar të Palestinës, raporton Anadolu Agency (AA).

Në një njoftim me shkrim, Ministria e Jashtme theksoi se Arabia Saudite kundërshton me forcë hapin, i cili është "një shkelje e re e vendimeve ndërkombëtare të legjitimitetit, një kërcënim për paqen dhe minon përpjekjet për një zgjidhje me dy shtete".

Të hënën, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu mirëpriti ndërtimin e 800 shtëpive të kolonëve hebrenj.

"Jemi të lumtur të shpallim sot se 800 apartamente të reja janë ndërtuar në Judea dhe Samaria", shkroi Netanyahu në Twitter, duke përdorur fjalët hebraike për Bregun Perëndimor. "Ne jemi këtu për të qëndruar (në mënyrë që) të vazhdojmë të ndërtojmë Tokën e Izraelit", tha ai.

Ky hap vjen përpara inaugurimit të presidentit të zgjedhur të SHBA-ve, Joe Biden, më 20 janar.

Veçanërisht, presidenti në largim i SHBA-ve, Donald Trump, ka mbështetur veprimtarinë e vendbanimeve të Izraelit në Bregun Perëndimor, ndërsa Biden ka shprehur kundërshtimin e veprimtarisë së tillë gjatë fushatës së tij elektorale.

Bregu Perëndimor, përfshirë Kudsin Lindor, konsiderohet si "territor i okupuar" sipas ligjit ndërkombëtar, duke i bërë të gjitha vendbanimet hebraike atje të paligjshme.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın