Bota

Ahmed Nasser al-Raisi nga Emiratet e Bashkuara Arabe zgjidhet kryetar i Interpolit

Në ditën e tretë të seancës së 89-të të Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit në Stamboll, u mbajt votimi për zgjedhjen e kryetarit të ri dhe anëtarëve të bordit ekzekutiv

Zehra Nur Düz   | 25.11.2021
Ahmed Nasser al-Raisi nga Emiratet e Bashkuara Arabe zgjidhet kryetar i Interpolit

Ankara

Ahmed Nasser al-Raisi nga Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) është zgjedhur kryetar i Organizatës Ndërkombëtare të Policisë Kriminale (Interpol), transmeton Anadolu Agency (AA).

Në ditën e tretë të seancës së 89-të të Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit në Stamboll u mbajt votimi për zgjedhjen e kryetarit të ri dhe anëtarëve të bordit ekzekutiv.

Organizata e policisë në rrjetet sociale njoftoi se sipas rezultatit të zgjedhjeve Al-Raisi do të jetë kryetar i Interpolit për mandatin e ardhshëm katërvjeçar.

Bordi ekzekutiv i Interpolit mbikëqyr zbatimin e vendimeve të Asamblesë së Përgjithshme.

Bordi ekzekutiv ka 13 anëtarë, duke përfshirë kryetarin, zëvendëskryetarët dhe delegatët, që përfaqësojnë katër rajone të Interpolit.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın