BALLKANI

Kastriot Robo emërohet ambasador i Shqipërisë në Turqi

Në dekretin e Presidentit Meta, thuhet se “Me propozim të Kryeministrit, Kastriot Robo, emërohet ambasador i jashtëzakonshëm dhe fuqiplotë i Republikës së Shqipërisë në Republikën e Turqisë, rezident”.

Fatjon Cuka   | 19.11.2019
Kastriot Robo emërohet ambasador i Shqipërisë në Turqi

Tiranë

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ka emëruar diplomatin Kastriot Robo për ambasador të Shqipërisë në Republikën e Turqisë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në dekretin e presidentit Meta, publikuar nga zyra e shtypit e Presidencës së Shqipërisë thuhet se “Me propozim të Kryeministrit, Kastriot Robo, emërohet ambasador i jashtëzakonshëm dhe fuqiplotë i Republikës së Shqipërisë në Republikën e Turqisë, rezident”.

Gjithashtu, Robo, do të jetë edhe ambasador jorezidet i Shqipërisë në Azerbajxhan, në Republikën Islamike të Iranit, Kirgistan, Republikën Islamike të Pakistanit, Gjeorgji, Afganistan dhe në Kazakistan.

Ndërkohë, presidenti Meta ka dekretuar lirimin nga detyra të Genti Gazhelit, i cili deri tani ka mbajtur postin ambasadorit të Shqipërisë në Turqi.


Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın