Shëndetësi, Analizë, BALLKANI, Koronavirusi

Kosovë, 30 viktima dhe 685 të infektuar me COVID-19 në 24 orët e fundit

Bazuar në të dhënat e fundit të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK), vendi ka regjistruar 685 raste të reja me koronavirus, me çka numri i tyre ka shkuar në gjithsej 155.995

Agim Sulaj   | 10.09.2021
Kosovë, 30 viktima dhe 685 të infektuar me COVID-19 në 24 orët e fundit

Prishtinë

Autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit 30 persona të infektuar me koronavirusin e ri (COVID-19) kanë vdekur, duke bërë që numri i përgjithshëm i viktimave nga ky virus të shkojë në 2.758, transmeton Anadolu Agency (AA).

Bazuar në të dhënat e fundit të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK), vendi ka regjistruar 685 raste të reja me koronavirus, me çka numri i tyre ka shkuar në gjithsej 155.995.

Në 24 orët e fundit në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK dhe laboratorët privatë janë testuar gjithsej 9.415 mostra të dyshuara për COVID-19, derisa deri më tani janë bërë 1.092.608 teste.

Sa i përket numrit të shëruarve, të dhënat kanë njoftuar për 1.384 raste të reja. Numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më tani ka arritur në 133.314 ndërkohë numri i rasteve aktive me COVID-19 është 19.923.

Sa i përket procesit të vaksinimit, gjatë 24 orëve të fundit janë dhënë 20.646 doza të vaksinës, ndërsa prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 995.930 doza të vaksinës. Deri më sot 347.344 qytetarë janë vaksinuar me dozën e dytë.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın