Граѓаните на Скопје со маски и ракавици како превентива против коронавирусот

Граѓаните на Скопје со маски и ракавици како превентива против коронавирусот

СКОПЈЕ (АА) - Раздвиженоста на граѓаните низ Скопје е намалена поради превентивните мерки на Владата на Северна Македонија против коронавирусот Ковид-19, а оние граѓани кои се движат низ градот може да се забележи како носат маски и ракавици како превентивна мерка против вирусот ( Furkan Abdula - Агенција Анадолија )

Започна гласањето за предвремените парламентарни избори во Северна Македонија
Fotoğraf: Umeys Sulejman

СКОПЈЕ (АА) - Во Република Северна Македонија започна гласањето за предвремените парламентарни избори ( Umeys Sulejman - Агенција Анадолија )

Започна гласањето за предвремените парламентарни избори во Северна Македонија
Fotoğraf: Umeys Sulejman

СКОПЈЕ (AA) - Започна процесот на гласањето за предвремените парламентарни избори во Северна Македонија кој се одржува по посебни протоколи за заштита од коронавирусот КОВИД-19 ( Umeys Sulejman - Агенција Анадолија )

Собранието на Република Северна Македонија ја изгласа новата Влада
Fotoğraf: Admir Fazlagikj

СКОПЈЕ (АА) - Со 62 гласа „за", 51 „против" и ниту еден воздржан по дводневната расправа Собранието на Република Северна Македонија ја изгласа новата Влада ( Admir Fazlagikj - Агенција Анадолија )

 Собранието на Северна Македонија го ратификуваше Северноатланскиот договор
Fotoğraf: Abdulbesar Ademi

СКОПЈЕ (АА) - Собранието на Северна Макеодонија го ратификуваше Северноатланскиот договор, а по тој повод се одржа церемонија пред Собранието на РСМ при што беше кренато знамето на НАТО заедно со националното знаме ( Abdulbesar Ademi - Агенција Анадолија )

Славење во Скопје поради пласман на Македонската фудбалска репрезентација на ЕВРО 2020
Fotoğraf: Admir Fazlagikj

СКОПЈЕ (АА) - Македонската фудбалска репрезентација ја победи Грузија со 0:1, со што за прв прв пат во историјата се пласираше на Европско фудбалско првенство. По тој повод во Скопје со автомобили излегоа бројни граѓани кои го слават историскиот пласман на Европското првенство ( Admir Fazlagikj - Агенција Анадолија )

Мурали во Скопје инспирирани од борбата против Ковид-19
Fotoğraf: Admir Fazlagikj

СКОПЈЕ (АА) - Во Скопје на ѕидот на кејот на реката Вардар се нацртани се мурали на ументниците инспирирани од борбата против коронавирусот (Ковид-19) ( Admir Fazlagikj - Агенција Анадолија )

Со дефиле на различни маски отворен традиционалниот „Вевчански карневал“
Fotoğraf: Furkan Abdula

ВЕВЧАНИ (AA) – По повод Новата година, според стариот календар, во Општина Вевчани свечено беше отворена манифестацијата „Карневал на Вевчани“, која важи за една од најголемите уникатни и културни куриозитети во Македонија со традиција од 1.400 години, и позната како провокативна манифестација преку разни маски и персонификации. ( Furkan Abdula - Агенција Анадолија )

Со дефиле на различни маски отворен традиционалниот „Вевчански карневал“
Fotoğraf: Furkan Abdula

ВЕВЧАНИ (AA) – По повод Новата година, според стариот календар, во Општина Вевчани свечено беше отворена манифестацијата „Карневал на Вевчани“, која важи за една од најголемите уникатни и културни куриозитети во Македонија со традиција од 1.400 години, и позната како провокативна манифестација преку разни маски и персонификации. ( Furkan Abdula - Агенција Анадолија )

Протест на мајките во Скопје: Бараат подолжување на породилното отсуство
Fotoğraf: Admir Fazlagikj

СКОПЈЕ (АА) - Мајките на породилно отсуство и оние чии деца имаат до шест години излегоа на протест пред Владата. Бараат да се поништи владината одлука со која се предвидува на 23 септември тие да се вратат на работа ( Admir Fazlagikj - Агенција Анадолија )

Протест на мајките во Скопје: Бараат подолжување на породилното отсуство
Fotoğraf: Admir Fazlagikj

СКОПЈЕ (АА) - Мајките на породилно отсуство и оние чии деца имаат до шест години излегоа на протест пред Владата. Бараат да се поништи владината одлука со која се предвидува на 23 септември тие да се вратат на работа ( Admir Fazlagikj - Агенција Анадолија )

„Туризмот на респиратор“: Протест на туристичките работници во Скопје
Fotoğraf: Admir Fazlagikj

СКОПЈЕ (АА) - Туристичките работници организираа протест во Скопје на кој порачаа дека „туристичкиот сектор ќе колабира, доколку државата не реагира веднаш" (Admir Fazlagikj - Агенција Анадолија)

Плажите на охридска Трпејца привлечна туристичка дестинација и во есенските денови
Fotoğraf: Admir Fazlagikj

Оддаелечено на само 16 километри од Охрид, местото Трпејца претставува едно од природно најубавите туристички дестинации, позната и како македонскиот Сен Тропе. ( Admir Fazlagikj - Агенција Анадолија )

Плажите на охридска Трпејца привлечна туристичка дестинација и во есенските денови
Fotoğraf: Admir Fazlagikj

ОХРИД (АА) - Оддаелечено на само 16 километри од Охрид, местото Трпејца претставува едно од природно најубавите туристички дестинации, позната и како македонскиот Сен Тропе. ( Admir Fazlagikj - Агенција Анадолија )

Скопје: По повод Светскиот ден на детето институциите обоени во сино
Fotoğraf: Admir Fazlagikj

СКОПЈЕ (АА) - Во знак на одбележување на Светскиот ден на детето, дел од институциите во Скопје се осветлени во сина боја како симболичен гест на заложбата за унапредување на правата на децата. ( Admir Fazlagikj - Агенција Анадолија )

Протест пред Собранието на Северна Македонија
Fotoğraf: Admir Fazlagikj

СКОПЈЕ (АА) - Со транспаренти „За народна власт“ и извикување „Македонија! Македонија!“ и „Никогаш Северна, само Македонија“ од пред седиштето на Европската унија во Скопје започна протест, што беше најавен на социјалните мрежи како „Семакедонски народен собир“ ( Admir Fazlagikj - Агенција Анадолија )

Бледско Езеро во Словенија - спој на природата и историјата
Fotoğraf: Admir Fazlagikj

БЛЕД (AA) - Словенија е држава позната по своите природни убавини, а меѓу нејзините најпознати туристички дестинации е Бледското Езеро, кое претставува спој на природата и историјата, што го прави ова место да биде вистинска атракција за туристите не само од регионот на Балканот, туку и од Европа и пошироко. ( Admir Fazlagikj - Агенција Анадолија )

Славење во Скопје поради пласман на Македонската фудбалска репрезентација на ЕВРО 2020
Fotoğraf: Umeys Sulejman

СКОПЈЕ (AA) - Македонската фудбалска репрезентација вечерва во Тбилиси ја победи Грузија со 0:1, со што за прв прв пат во историјата се пласираше на Европско фудбалско првенство. По тој повод во Скопје со автомобили излегоа бројни граѓани кои го слават историскиот пласман на Европското првенство ( Umeys Sulejman - Агенција Анадолија )

Во Скопје започна Меѓународниот фестивал на светлосната уметност „Skopje Light Art District 2020"
Fotoğraf: Admir Fazlagikj

СКОПЈЕ (АА) - Во Скопје се одржа третото издание на Mеѓународниот фестивал на светлосната уметност „Skopje Light Art District 2020", ( Admir Fazlagikj - Агенција Анадолија )

Во Скопје започна Меѓународниот фестивал на светлосната уметност „Skopje Light Art District 2020"
Fotoğraf: Admir Fazlagikj

СКОПЈЕ (АА) - Во Скопје се одржа третото издание на Mеѓународниот фестивал на светлосната уметност „Skopje Light Art District 2020", ( Admir Fazlagikj - Агенција Анадолија )

Словенечкиот претседател е примен со највисоки државни почести во Скопје
Fotoğraf: Furkan Abdula

СКОПЈЕ (АА) - Претседателот на Словенија, Борут Пахор, реализира официјална посета на Северна Македонија, во чии рамки се состана со претседателот на земјата, Стево Пендаровски. Пахор беше пречекан со највисоки државни и воени почести од страна на Пендаровски, на платото пред Кабинетот на Претседателот, „Вила Водно“. ( Furkan Abdula - Агенција Анадолија )

Авион од Турција со помош од на медицинска опрема против КОВИД-19 пристигнува во Скопје
Fotoğraf: Furkan Abdula

СКОПЈЕ (АА) - На Меѓународниот аеродром Скопје пристигна товарен авион од Турција со медицинска помош за Северна Македонија во борбата против пандемијата на Ковид-19. ( Furkan Abdula - Агенција Анадолија )

Квалификациско коло од Лигата на Европа помеѓу Шкендија и Тотенхем
Fotoğraf: Furkan Abdula

СКОПЈЕ (АА) - Екипата на Шкендија, од Северна Македонија, претрпе пораз од англискиот клуб Тотенхем со резултат 1:3 на натпреварот одржан во рамките на третото квалификациско коло од Лига Европа на УЕФА. ( Furkan Abdula - Агенција Анадолија )

Квалификациско коло од Лигата на Европа помеѓу Шкендија и Тотенхем
Fotoğraf: Furkan Abdula

СКОПЈЕ (АА) - Екипата на Шкендија, од Северна Македонија, претрпе пораз од англискиот клуб Тотенхем со резултат 1:3 на натпреварот одржан во рамките на третото квалификациско коло од Лига Европа на УЕФА. ( Furkan Abdula - Агенција Анадолија )

Муслиманите во регионот го одбележуваат празникот Курбан бајрам - Скопје
Fotoğraf: Furkan Abdula

СКОПЈЕ (АА) - Во Северна Македонија, Албанија и Косово, како и во другите земји од регионот оваа година муслиманскиот празник Курбан бајрам се одбележува во сенка на коронавирусот (Ковид-19) ( Furkan Abdula - Агенција Анадолија )

Скопје: Се одржува 16-то издание на „Денови на медот во Македонија 2020“.
Fotoğraf: Furkan Abdula

СКОПЈЕ (АА) -Во Скопје се одржува 16-то издание на „Денови на медот во Македонија 2020“. ( Furkan Abdula - Агенција Анадолија )

Скопје под снежна покривка
Fotoğraf: Furkan Abdula

СКОПЈЕ (АА) - Главниот град на Северна Македонија, Скопје, утрово покриен со снежна покривка. Снегот, на почетокто на пролетта, ги изненади жителите на Скопје, создавајќи прекрасни снежни пејсажи. ( Furkan Abdula - Агенција Анадолија )

Скопје под снежна покривка
Fotoğraf: Furkan Abdula

СКОПЈЕ (АА) - Главниот град на Северна Македонија, Скопје, утрово покриен со снежна покривка. Снегот, на почетокто на пролетта, ги изненади жителите на Скопје, создавајќи прекрасни снежни пејсажи. ( Furkan Abdula - Агенција Анадолија )

Есенската убавина на Скопје
Fotoğraf: Furkan Abdula

СКОПЈЕ (АА) - Есента е годишно време кое се карактеризира со живописни пејсажи сочинети од прекрасните бои на природата. Посебна убавина на Скопје му дава есенското шаренило кое низ фотографии ги доловува објективот на Агенција Анадолија (АА). ( Furkan Abdula - Агенција Анадолија )

Есенската убавина на Скопје
Fotoğraf: Furkan Abdula

СКОПЈЕ (АА) - Есента е годишно време кое се карактеризира со живописни пејсажи сочинети од прекрасните бои на природата. Посебна убавина на Скопје му дава есенското шаренило кое низ фотографии ги доловува објективот на Агенција Анадолија (АА). ( Furkan Abdula - Агенција Анадолија )

Есенската убавина на Скопје
Fotoğraf: Furkan Abdula

СКОПЈЕ (АА) - Есента е годишно време кое се карактеризира со живописни пејсажи сочинети од прекрасните бои на природата. Посебна убавина на Скопје му дава есенското шаренило кое низ фотографии ги доловува објективот на Агенција Анадолија (АА). ( Furkan Abdula - Агенција Анадолија )

Авион од Турција со помош од на медицинска опрема против КОВИД-19 пристигнува во Скопје
Fotoğraf: Furkan Abdula

СКОПЈЕ (АА) - На Меѓународниот аеродром Скопје пристигна товарен авион од Турција со медицинска помош за Северна Македонија во борбата против пандемијата на Ковид-19. ( Furkan Abdula - Агенција Анадолија )

Со дефиле на различни маски отворен традиционалниот „Вевчански карневал“
Fotoğraf: Furkan Abdula

ВЕВЧАНИ (AA) – По повод Новата година, според стариот календар, во Општина Вевчани свечено беше отворена манифестацијата „Карневал на Вевчани“, која важи за една од најголемите уникатни и културни куриозитети во Македонија со традиција од 1.400 години, и позната како провокативна манифестација преку разни маски и персонификации. ( Furkan Abdula - Агенција Анадолија )

Косово, припадниците на КФОР спроведуваат обука
Fotoğraf: Abdulbesar Ademi

Косово, припадниците на КФОР спроведуваат обука ( Abdulbesar Ademi - Агенција Анадолија )

Живот посветен на инструментите и нивното истражување
Fotoğraf: Erkin Keçi

ПРИШТИНА (AA) - 84-годишниот инструменталист од Косово, Шаќир Хоти, го посвети својот живот на инструментите и нивно истражување. ( Erkin Keçi - Агенција Анадолија )

Џамиите во Косово празни поради мерките против Ковид-19
Fotoğraf: Erkin Keçi

ПРИШТИНА (AA) - Поради мерките преземени против ширењето на коронавирусот празни се џамиите во Косово ( Erkin Keçi - Агенција Анадолија )

Џамиите во Косово празни поради мерките против Ковид-19
Fotoğraf: Erkin Keçi

ПРИШТИНА (AA) - Поради мерките преземени против ширењето на коронавирусот празни се џамиите во Косово ( Erkin Keçi - Агенција Анадолија )

Приштина, претставен е победничкиот модел на статуата на фудбалската легенда Фадил Вокри
Fotoğraf: Erkin Keçi

Приштина, претставен е победничкиот модел на статуата на фудбалската легенда Фадил Вокри ( Erkin Keçi - Агенција Анадолија )

Косово: Започна ограничувањето на слободата на движење како мерка за спречување на КОВИД-19
Fotoğraf: Erkin Keçi

Косово: Започна ограничувањето на слободата на движење како мерка за спречување на КОВИД-19 ( Erkin Keçi - Агенција Анадолија )

Приштина: Молитва на градскиот плоштад Скендербег
Fotoğraf: Erkin Keçi

Приштина: Молитва на градскиот плоштад Скендербег ( Erkin Keçi - Агенција Анадолија )

Косово: Уапсен поранешниот претседател на парламентот Јакуп Красниќи
Fotoğraf: Erkin Keçi

ПРИШТИНА (АА) - По налог на Специјализираното обвинителство на Косово во Хаг, денес е уапсен Јакуп Красниќи, припадник на поранешната Ослободителна војска на Косово и ќе биде префрлен во Хаг ( Erkin Keçi - Агенција Анадолија )

ЕУЛЕКС со рација во куќата на претседателот во оставка, Хашим Тачи
Fotoğraf: Erkin Keçi

ПРИШТИНА (АА) - Тимовите на косовската полиција и на Европската мисија за владеење на правото во Косово (ЕУЛЕКС) се наоѓаат пред домот на поранешниот претседател на Косово, Хашим Тачи, кој поднесе оставка ( Erkin Keçi - Агенција Анадолија )

Косово: Централната манифестација посветена на Косовските безбедносни сили
Fotoğraf: Erkin Keçi

ПРИШТИНА (AA) - Под покровителство на Косовските безбедносни сили (КБС) и Министерството за косовските безбедносни сили (МКСФ), се одржа централната манифестација во касарната „Адем Јашари“ во Приштина посветена на Косовските безбедносни сили ( Erkin Keçi - Агенција Анадолија )

Приштина: Пристигна контингентот со помош од Турција за борба против Ковид-19
Fotoğraf: Erkin Keçi

ПРИШТИНА (AA) - На аеродромот Адем Јашари во Приштина пристигна контингентот со помош од Турција за борба против Ковид-19 ( Erkin Keçi - Агенција Анадолија )

Движењето Самоопределување одржува митинг на годишнината од ослободувањето на Косово и неговото основање
Fotoğraf: Erkin Keçi

ПРИШТИНА (AA) - Движењето Самоопределување одржа празничен собир на плоштадот „Скендербег“ во Приштина за да го прослави 12 јуни - Денот на ослободувањето на Косово ( Erkin Keçi - Агенција Анадолија )

Живот посветен на инструментите и нивното истражување
Fotoğraf: Erkin Keçi

ПРИШТИНА (AA) - 84-годишниот инструменталист од Косово, Шаќир Хоти, го посвети својот живот на инструментите и нивно истражување. ( Erkin Keçi - Агенција Анадолија )

Косовски Албанец се грижи за стара и немоќна Србинка
Fotoğraf: Erkin Keçi

ПРИШТИНА (АА) - Во селото Ваганеш, сместено на рид на истокот на Косово, времето како да е застанато одамна. Куќите се трошни, а дворовите и патеките се зараснати во висока трева. Освен старицата Благица и нејзината мачка, во ова село нема повеќе ниту луѓе, ниту животни. Речиси единствен, но редовен посетител е Албанецот Фадил Рама од соседното село Стрезовица. Ниту ( Erkin Keçi - Агенција Анадолија )

Вршителот на дожноста претседател на Косово, Вјоса Османи во посета на Албанија
Fotoğraf: Olsi Shehu

ТИРАНА (AA) - Вршителот на должноста претседател на Косово, Вјоса Османи, на вториот ден од посетата на Албанија ги посети гробиштата и им оддаде почит на на шехидите на нацијата. ( Olsi Shehu - Агенција Анадолија )

Премиерот на Косово, Албин Курти, во официјална посета на Албанија
Fotoğraf: Olsi Shehu

ТИРАНА (AA) - Премиерот на Косово, Албин Курти ја започна својата официјална посета на Албанија, при што беше примен со државна церемонија од премиерот Еди Рама. ( Olsi Shehu - Агенција Анадолија )

Турскиот министер Курум ја посети областа каде што ќе бидат изградени 500 станбени единици
Fotoğraf: Olsi Shehu

ЛАЧ (AA) - Министерот за животна средина и урбанизам на Турција, Мурат Курум, кој беше во официјална посета на Албанија, заедно со албанскиот премиер Еди Рама, извршија увид во областа каде што ќе се реализира проектот за изградба на 500 станбени единици во областа Лач ( Olsi Shehu - Агенција Анадолија )

Албанија: Нови мерки против ширење на коронавирусот
Fotoğraf: Olsi Shehu

ТИРАНА (AA) - Како дел од мерките против ширење на новиот коронавирус (COVID-19), движењето на граѓаните во Албанија ќе биде ограничено. Улиците на Тирана се празни, додека повеќето бизниси се затворени. ( Olsi Shehu - Агенција Анадолија )

Албанија, молитви за турските војници шехиди во Сирија
Fotoğraf: Olsi Shehu

ТИРАНА (AA) - Под покровителство на турската амбасада во Тирана, Канцеларијата на советникот за верски прашања при турската амбасада и со поддршка на фондацијата „Алсар“, се одржа програма на молитви посветени на паднатите турски војници во Сирија. ( Olsi Shehu - Агенција Анадолија )

Медицинска помош од Турција пристигна во Албанија
Fotoğraf: Olsi Shehu

ТИРАНА (AA) - Медицинска помош испратена од Црвената полумесечина на Турција до Црвениот крст на Албанија пристигна во Албанија, во рамките на борбата против коронавирусот (КОВИД-19) ( Olsi Shehu - Агенција Анадолија )

Албанија победи во натпреварот против Казахстан со резултат 3-1
Fotoğraf: Olsi Shehu

ТИРАНА (AA) - Албанија победи во натпреварот против Казахстан со резултат 3-1 ( Olsi Shehu - Агенција Анадолија )

Со мурали, млади уметник го менува изгледот на фасадите во Тирана
Fotoğraf: Olsi Shehu

ТИРАНА (АА) - Уличната уметност во албанскиот главен град Тирана се практикува во различни форми, носејќи му поинаков изглед на овој град, но исто така привлекувајќи го вниманието и љубопитноста на граѓаните, особено кога станува збор за муралите или натписите кои ги менуваат фасадите на палатите ( Olsi Shehu - Агенција Анадолија )

Празни улиците на Тирана поради мерките преземени против КОВИД-19
Fotoğraf: Olsi Shehu

ТИРАНА (AA) - Како дел од мерките против ширење на новиот коронавирус (COVID-19), ограничувањата на движењето на граѓаните и возилата продолжија во Албанија. По мерките, улиците на Тирана се празни, додека повеќето бизниси се затворени. ( Olsi Shehu - Anadolu Agency ) ( Olsi Shehu - Агенција Анадолија )

Празни улиците на Тирана поради мерките преземени против КОВИД-19
Fotoğraf: Olsi Shehu

ТИРАНА (AA) - Како дел од мерките против ширење на новиот коронавирус (COVID-19), ограничувањата на движењето на граѓаните и возилата продолжија во Албанија. По мерките, улиците на Тирана се празни, додека повеќето бизниси се затворени. ( Olsi Shehu - Anadolu Agency ) ( Olsi Shehu - Агенција Анадолија )

Празни улиците на Тирана поради мерките преземени против КОВИД-19
Fotoğraf: Olsi Shehu

ТИРАНА (AA) - Како дел од мерките против ширење на новиот коронавирус (COVID-19), ограничувањата на движењето на граѓаните и возилата продолжија во Албанија. По мерките, улиците на Тирана се празни, додека повеќето бизниси се затворени. ( Olsi Shehu - Anadolu Agency ) ( Olsi Shehu - Агенција Анадолија )

Албанија: Протест на студентите против онлајн наставата
Fotoğraf: Olsi Shehu

ТИРАНА (AA) - Првиот ден од новата академска година во Албанија некои студенти го дочекаа со протести во Тирана, кои се противат на процесот на онлајн наставата ( Olsi Shehu - Агенција Анадолија )

Албанија: Продолжуваат протестите организирани поради смртта на 25-годишно лице
Fotoğraf: Olsi Shehu

ТИРАНА (АА) - Во Албанија се одржуваат насилните протести поради смртта на 25-годишното машко лице кое почина откако беше повредено во текот на полициска потрага ( Olsi Shehu - Агенција Анадолија )

Албанија: Продолжуваат протестите организирани поради смртта на 25-годишно лице
Fotoğraf: Olsi Shehu

ТИРАНА (АА) - Во Албанија се одржуваат насилните протести поради смртта на 25-годишното машко лице кое почина откако беше повредено во текот на полициска потрага ( Olsi Shehu - Агенција Анадолија )

Мерки против коронавирус, празни улици на Тирана
Fotoğraf: Olsi Shehu

ТИРАНА (AA) - Како дел од мерките против ширење на новиот коронавирус, ограничувањата на движењето на граѓаните и возилата продолжија во Албанија. По мерките, улиците на Тирана се празни, додека повеќето бизниси се затворени. ( Olsi Shehu - Агенција Анадолија )

Албанија: Воените сили ангажирани за одржување на редот во рамките на мерките против Ковид-19
Fotoğraf: Olsi Shehu

ТИРАНА (AA) - Воените сили во Албанија се ангажирани во различни градови на земјата за одржување на редот во рамките на мерките против ширење на новиот коронавирус (КОВИД-19). ( Olsi Shehu - Агенција Анадолија )

Празни улиците на Тирана поради мерките преземени против КОВИД-19
Fotoğraf: Olsi Shehu

ТИРАНА (AA) - Како дел од мерките против ширење на новиот коронавирус (COVID-19), ограничувањата на движењето на граѓаните и возилата продолжија во Албанија. По мерките, улиците на Тирана се празни, додека повеќето бизниси се затворени. ( Olsi Shehu - Anadolu Agency ) ( Olsi Shehu - Агенција Анадолија )

Албанија, групата на турски граѓани блокирана поради КОВИД-19 заминува за Турција
Fotoğraf: Olsi Shehu

ТИРАНА (AA) - Под покровителство на турската амбасада во Тирана, група турски државјани ја напуштија Албанија кон Турција, кои беа блокирана поради мерките против пандемијата КОВИД-19. ( Olsi Shehu - Агенција Анадолија )

Скопје украсено пред новогодишните празници
Fotoğraf: Umeys Sulejman

СКОПЈЕ (АА) - Новогодишната елка поставена на плоштадот „Македонија“ во Скопје ќе светна вечерва како предвесник на новогодишното празнување во главниот град на Република Северна Македонија ( Umeys Sulejman - Агенција Анадолија )

Скопје: Прв терави намаз без присуство на верници
Fotoğraf: Umeys Sulejman

СКОПЈЕ (AA) - Во Скопје се одржа прв терави намаз без присуство на верниците поради мерките преземени против ширењето на коронавирусот (Ковид-19) ( Umeys Sulejman - Агенција Анадолија )

Скопје: Прв терави намаз без присуство на верници
Fotoğraf: Umeys Sulejman

СКОПЈЕ (AA) - Во Скопје се одржа прв терави намаз без присуство на верниците поради мерките преземени против ширењето на коронавирусот (Ковид-19) ( Umeys Sulejman - Агенција Анадолија )

Пандемијата на Ковид-19 инспирација за фестивалот „Статуафест“
Fotoğraf: Umeys Sulejman

СКОПЈЕ (АА) - На плоштадот „Македонија“ се отвори дводневниот фестивал „Статуафест – Другото лице на улицата“ организиран од уличната театарска продукција „Театроск“ ( Umeys Sulejman - Агенција Анадолија )

Се одржува 16-то издание на Скопскиот маратон
Fotoğraf: Umeys Sulejman

СКОПЈЕ (АА) - Во Скопје се одржува Шеснаесетто издание на „Виз ер Скопски маратон 2020", на кој настапуваат повеќе од 1.500 учесници ( Umeys Sulejman - Агенција Анадолија )

Американски воени авиони летаа над Скопје, поздравувајќи го членството во НАТО
Fotoğraf: Umeys Sulejman

СКОПЈЕ (AA) - Американски воени авиони летаа над Скопје, поздравувајќи го членството на Северна Македонија во НАТО ( Umeys Sulejman - Агенција Анадолија )

Скопје, протест против поскапувањето на струјата
Fotoğraf: Umeys Sulejman

СКОПЈЕ (AA) - Во Скопје се одржа протестен марш против најавеното поскапување на струјата. ( Umeys Sulejman - Агенција Анадолија )

Испратен првиот контигент на Армијата на Северна Македонија во Мисијата на НАТО во Косово
Fotoğraf: Umeys Sulejman

СКОПЈЕ (АА) - Во касарната „Илинден“ во Скопје, со присуство на највисокиот воен и државен врв се одржа воена свеченост по повод упатувањето на првиот контингент на Армијата на Република Северна Македонија во Мисијата на НАТО во Косово - КФОР ( Umeys Sulejman - Агенција Анадолија )

Со возење велосипед во Скопје граѓаните барааат безбедна велосипедска инфраструктура
Fotoğraf: Umeys Sulejman

СКОПЈЕ (АА) – Граѓанската иницијатива „На точак“, во која членуваат велосипедисти, во Скопје организираше возење низ скопските улици ( Umeys Sulejman - Агенција Анадолија )

Скопје украсено пред новогодишните празници
Fotoğraf: Umeys Sulejman

СКОПЈЕ (АА) - Новогодишната елка поставена на плоштадот „Македонија“ во Скопје ќе светна вечерва како предвесник на новогодишното празнување во главниот град на Република Северна Македонија ( Umeys Sulejman - Агенција Анадолија )

instagram_banner

Од Турција, од светот, од небо, од копно, најмоќните фотографии од самото место на настаните на нашиот Instagram профил. Следете нѐ

Најнови