Пендаровски се состана со американскиот секретар Мајк Помпео Помпео во Охрид

Пендаровски се состана со американскиот секретар Мајк Помпео Помпео во Охрид

ОХРИД (АА) - Државниот секретар на Соединетите Американски Држави, (Л) Мајк Помпео, кој претстојува во официјална посета на Северна Македонија се состана со претседателот на Северна Македонија, (Д)Стево Пендаровски ( Husamedin Gina - Агенција Анадолија ) ( Husamedın Gına - Агенција Анадолија )

Скопје: Тврдината Кале осветлена во сина боја во знак на солидарност со бегалците
Fotoğraf: Umeys Sulejman

СКОПЈЕ (АА) - Ширум светот со различни активности се одбележува 20. јуни - Меѓународниот ден на бегалците, а по тој повод во знак на солидарност со бегалците, тврдината Кале во Скопје вечерва е осветлена во сина боја. Осветлувањето на тврдината, што се спроведува со поддршка од Градот Скопје, ќе трае до крајот на овој месец ( Umeys Sulejman - Anadolu Agency ) ( Umeys Sulejman - Агенција Анадолија )

Церемонија на пречек со високи воени почести во Министерството за одбрана на Северна Македонија Fotoğraf: Abdula Berısha

СКОПЈЕ (АА) - Министерката за одбрана на Северна Македонија Радмила Шекеринска со високи воени и државни почести го пречека министерот за одбрана на Романи,а Габриел Бенјамин Леш ( Abdula Berisha - Anadolu Agency ) ( Abdula Berısha - Агенција Анадолија )

Премиерот Заев го пречека бугарскиот премиер Бојко Борисов Fotoğraf: Abdula Berısha

СКОПЈЕ (АА) - Премиерот на Северна Македонија Зоран Заев пред платото на Владата го пречека бугарскиот премиер Бојко Борисов ( Abdula Berisha - Anadolu Agency ) ( Abdula Berısha - Агенција Анадолија )

Во Скопје поделена баклава за Курбан Бајрам
Fotoğraf: Umeys Sulejman

СКОПЈЕ (АА) - Едукативното здружение „Парими културор“ во соработка со Министерството за култура на Северна Македонија го организираше проектот наречен „Едно парче баклава за Курбан Бајрам“ по повод празникот Курбан Бајрам на скопскиот плоштад „Македонија“. ( Umeys Sulejman - Anadolu Agency ) ( Umeys Sulejman - Агенција Анадолија )

Во Скопје одржан Марш на мирот во знак на сеќавање на жртвите од геноцидот во Сребреница
Fotoğraf: Admir Fazlagikj

СКОПЈЕ (АА) - Во Скопје беше одржан Марш на мирот во знак на сеќавање на жртвите од геноцидот во Сребреница ( Admir Fazlagikj - Anadolu Agency ) ( Admir Fazlagikj - Агенција Анадолија )

Оперативно-тактичката вежба „Плен“, спроведена од повеќе единици на македонските полициски сили
Fotoğraf: Abdula Berısha

СКОПЈЕ (AA) - Оперативно-тактичката вежба „Плен“, спроведена од повеќе единици на македонските полициски сили денеска беше спроведена во Скопје ( Abdula Berısha - Агенција Анадолија )

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во посета на Северна Македонија Fotoğraf: Admir Fazlagikj

СКОПЈЕ (АА) - Грчкиот премиер Алексис Ципрас пристигна во официјална посета на Република Северна Македонија. Ципрас, пред платото на Владата на Северна Македонија беше пречекан од страна на премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев и од владината делегација, по што следува состанок на владините делегации предводени од двајцата премиери ( Admir Fazlagikj - Anadolu Agency ) ( Admir Fazlagikj - Агенција Анадолија )

Осмомартовски марш во Скопје: „Не сакам цвеќе, сакам права“
Fotoğraf: Admir Fazlagikj

СКОПЈЕ (АА) - „Не сакам цвеќе - сакам права“, беше еден од слоганите на денешниот марш што се одржа во Скопје, по повод Меѓународниот ден на жената, на кој главното мото беше „Дали е среќен 8 Март?“ ( Admir Fazlagikj - Anadolu Agency ) ( Admir Fazlagikj - Агенција Анадолија )

Македонија го постави името Северна Македонија на граничниот премин со Грција Fotoğraf: Abdulbesar Ademi

ГЕВГЕЛИЈА (АА) – На граничниот премин „Богородица“ во Гевгелија е поставена таблата со новото уставно име на државата, „Република Северна Македонија“, при што започнува официјалната употреба на името како што е предвидено во Договорот од Преспа, постигнат со грчката страна, за решавање на 28-годишниот спор за името меѓу двете соседни земји ( Besar Ademi - Anadolu Agency ) ( Abdulbesar Ademi - Агенција Анадолија )

Папата Франциск отслужи миса на плоштадот „Македонија“ во Скопје
Fotoğraf: Furkan Abdula

СКОПЈЕ (АА) - СКОПЈЕ (АА) - Поглаварот на Католичката црква, папата Франциск, денеска отслужи миса на плоштадот „Македонија“ во Скопје, на која присуствуваа околу 15.000 граѓани од земјава, како и верници од странство (Furkan Abdula - Anadolu Agency ) ( Furkan Abdula - Агенција Анадолија )

Во Скопје се одржа Марш за чист воздух
Fotoğraf: Admir Fazlagikj

СКОПЈЕ (АА) - Стотици граѓани од повеќе градови од Северна Македонија организирани од триесеттина граѓански и еколошки здруженија вечерва во Скопје излегоа на „Маршот за чист воздух“ со што се приклучија кон денешните протести на глобалното движење против климатските промени ( Admir Fazlagikj - Anadolu Agency ) ( Admir Fazlagikj - Агенција Анадолија )

15. Скопски маратон со учество на 12.500 натпреварувачи од 58 земји
Fotoğraf: Abdulbesar Ademi

СКОПЈЕ (АА) - Со учество на околу 12.500 натпреварувачи од 58 земји во Скопје се одржува 15. издание на „Wizz Air - Скопски маратон“. Овој спортски настан кој собира илјадници граѓани од различни земји во светот и го прави Скопје дел од светската атлетска мапа, започна од Порта „Македонија“ во центарот на градот и ќе се одржи по скопските улици ( Besar Ademi - Anadolu Agency ) ( Abdulbesar Ademi - Агенција Анадолија )

Скопје: Град во кој се вкрстуваат различни архитектонски стилови
Fotoğraf: Furkan Abdula

СКОПЈЕ (АА) - Скопје, град кој во текот на историјата бил домаќин на голем број цивилизации, го привлекува вниманието на туристите благодарение на архитектурата која им припаѓа на различни временски периоди. Градот кој е сместен меѓу остатоци од населени места и археолошки ископувања од пред византискиот период, се истакнува со својата османлиска архитектура, архитектурата од периодот на Југославија, бруталистичката архитектура по катастрофалниот земјотрес во 1963 година, во кој беше разрушен речиси половината од градот, и барокната фасада која последните години е изработена на зградите во централното градско подрачје. (Furkan Abdula - Anadolu Agency) ( Furkan Abdula - Агенција Анадолија )

Скопје: Град во кој се вкрстуваат различни архитектонски стилови
Fotoğraf: Furkan Abdula

СКОПЈЕ (АА) - Скопје, град кој во текот на историјата бил домаќин на голем број цивилизации, го привлекува вниманието на туристите благодарение на архитектурата која им припаѓа на различни временски периоди. Градот кој е сместен меѓу остатоци од населени места и археолошки ископувања од пред византискиот период, се истакнува со својата османлиска архитектура, архитектурата од периодот на Југославија, бруталистичката архитектура по катастрофалниот земјотрес во 1963 година, во кој беше разрушен речиси половината од градот, и барокната фасада која последните години е изработена на зградите во централното градско подрачје. (Furkan Abdula - Anadolu Agency) ( Furkan Abdula - Агенција Анадолија )

Државниот секретар на САД Помпео ја посети црквата „Света Богородица Перивлепта“ во Охрид
Fotoğraf: Abdulbesar Ademi

ОХРИД (АА) - Државниот секретар на Соединетите Американски Држави (САД) Мајк Помпео и неговата придружба, во која се помошникот државен секретар Филип Рикер, амбасадорката на САД во Северна Македонија Кејт Мари Брнз и советниците Мери Кисел и Рики Вадел, како дел од програмата од посетата на Северна Македонија ја посетија црквата „Света Богородица Перивлепта“ во Охрид ( Besar Ademi - Anadolu Agency ) ( Abdulbesar Ademi - Агенција Анадолија )

Единицата за специјални задачи „Тигар“ одбележа 38 години постоење Fotoğraf: Husamedın Gına

СКОПЈЕ (АА) - Да се биде припадник на Единицата за специјални задачи „Тигар“ (ЕСЗ), колку што е голема честа, толку можеби поголема е и обврската истакна Министерот за внатрешни работи на Северна Македонија, Оливер Спасовски, на денешната свеченост по повод одбележувањето на 38-годишнината од формирањето на единица. ( Husamedin Gina - Агенција Анадолија ) ( Husamedın Gına - Агенција Анадолија )

Скопје: Град во кој се вкрстуваат различни архитектонски стилови
Fotoğraf: Furkan Abdula

СКОПЈЕ (АА) - Скопје, град кој во текот на историјата бил домаќин на голем број цивилизации, го привлекува вниманието на туристите благодарение на архитектурата која им припаѓа на различни временски периоди. Градот кој е сместен меѓу остатоци од населени места и археолошки ископувања од пред византискиот период, се истакнува со својата османлиска архитектура, архитектурата од периодот на Југославија, бруталистичката архитектура по катастрофалниот земјотрес во 1963 година, во кој беше разрушен речиси половината од градот, и барокната фасада која последните години е изработена на зградите во централното градско подрачје. (Furkan Abdula - Anadolu Agency) ( Furkan Abdula - Агенција Анадолија )

Протест пред Собранието против уставните измени
Fotoğraf: Abdulbesar Ademi

СКОПЈЕ (АА) - Пред Собранието на Република Македонија вечерва група граѓани протестираа против уставните измени според кои државата треба да го промени името во Република Северна Македонија ( Besar Ademi - Anadolu Agency ) ( Abdulbesar Ademi - Агенција Анадолија )

Квалификации за ЕУРО 2020: Северна Македонија - Австрија Fotoğraf: Abdulbesar Ademi

СКОПЈЕ (AA) - Во рамките на квалификациите за ЕУРО 2020 македонската фудбалска репрезентација играше против Австрија во Скопје ( Besar Ademi - Anadolu Agency ) ( Abdulbesar Ademi - Агенција Анадолија )

Претставата „Карневалите на Корча” го отвори фестивалот „Скупи”
Fotoğraf: Abdulbesar Ademi

СКОПЈЕ (AA) - Со претставата „Карневалите на Корча”, во Скопје отворен е фестивалот на театарот „Скупи” ( Besar Ademi - Anadolu Agency ) ( Abdulbesar Ademi - Агенција Анадолија )

Папата Франциск отслужи миса на плоштадот „Македонија“
Fotoğraf: Furkan Abdula

СКОПЈЕ (АА) - Поглаварот на Католичката црква, папата Франциск, денеска отслужи миса на плоштадот „Македонија“ во Скопје, на која присуствуваа околу 15.000 граѓани од земјава, како и верници од странство ( Furkan Abdula - Anadolu Agency ) ( Furkan Abdula - Агенција Анадолија )

Скопје: Град во кој се вкрстуваат различни архитектонски стилови
Fotoğraf: Furkan Abdula

СКОПЈЕ (АА) - Скопје, град кој во текот на историјата бил домаќин на голем број цивилизации, го привлекува вниманието на туристите благодарение на архитектурата која им припаѓа на различни временски периоди. Градот кој е сместен меѓу остатоци од населени места и археолошки ископувања од пред византискиот период, се истакнува со својата османлиска архитектура, архитектурата од периодот на Југославија, бруталистичката архитектура по катастрофалниот земјотрес во 1963 година, во кој беше разрушен речиси половината од градот, и барокната фасада која последните години е изработена на зградите во централното градско подрачје. ( Furkan Abdula - Агенција Анадолија )

Државните знамиња спуштени на половина копје поради деновите на жалост
Fotoğraf: Furkan Abdula

СКОПЈЕ (АА) - Знамињата пред Владата на Република Северна Македонија се спуштени на половина копје поради прогласување денови на жалост на 14 и 15 февруари 2019 година за загинатите во вчерашната сообраќајна несреќа во која животот го загубија најмалку 14 лица ( Furkan Abdula - Anadolu Agency ) ( Furkan Abdula - Агенција Анадолија )

Во Скопје се клањаше првиот терави намаз во месецот Рамазан Fotoğraf: Furkan Abdula

СКОПЈЕ (АА) - Во џамиите во Скопје вечерва се клањаше првиот терави намаз во месецот на постот, Рамазан ( Furkan Abdula - Anadolu Agency ) ( Furkan Abdula - Агенција Анадолија )

Скопје продолжува со вековната османлиска традиција на „мукабеле”
Fotoğraf: Furkan Abdula

СКОПЈЕ (АА) - По повод месецот на постот, Рамазан, во џамиите во Скопје и во другите градови во Северна Македонија започна да се одржува мукабеле, читање на Куранот, меѓу кои и во џамијата „Дуќанџик“ во Скопје, каде што десет хафизи го читаат Куранот ( Furkan Abdula - Anadolu Agency ) ( Furkan Abdula - Агенција Анадолија )

Предновогодишната атмосфера на плоштадите во главните градови во регионот го привлекува вниманието на граѓаните - Скопје
Fotoğraf: Furkan Abdula

СКОПЈЕ (АА) - Во центарот на градот Скопје забележителна е поголема посетеност и раздвиженост на граѓаните, чие внимание го привлекува големата елка украсена со лампиони и светилки, а граѓаните што поминуваат во близина ја користат шансата да се фотографираат. На централниот скопски плоштад „Македонија“ се наоѓа и новогодишниот базар „Винтерленд 2020“, а граѓаните имаат можност да ја почувствуваат новогодишната магија и да уживаат во разновидната забавна програма. ( Furkan Abdula - Anadolu Agency ) ( Furkan Abdula - Агенција Анадолија )

Полна Месечина над Скопје
Fotoğraf: Furkan Abdula

СКОПЈЕ (АА) - Граѓаните на Скопје вечерва имаа можност да уживаат во убавата глетка која ја овозможува полната месечина (Furkan Abdula - Anadolu Agency) ( Furkan Abdula - Агенција Анадолија )

Културно уметничка програма на Кале во Скопје Fotoğraf: Furkan Abdula

СКОПЈЕ (АА)  - Културно уметничка програма организирана на скопското Кале. Програмата беше организирана во соработка со Општина Бурса, Општина Чаир и Хуманитарната асоцијација Ел-Хилал. ( Furkan Abdula - Anadolu Agency ) ( Furkan Abdula - Агенција Анадолија )

Скопје: Град во кој се вкрстуваат различни архитектонски стилови
Fotoğraf: Furkan Abdula

СКОПЈЕ (АА) - Скопје, град кој во текот на историјата бил домаќин на голем број цивилизации, го привлекува вниманието на туристите благодарение на архитектурата која им припаѓа на различни временски периоди. Градот кој е сместен меѓу остатоци од населени места и археолошки ископувања од пред византискиот период, се истакнува со својата османлиска архитектура, архитектурата од периодот на Југославија, бруталистичката архитектура по катастрофалниот земјотрес во 1963 година, во кој беше разрушен речиси половината од градот, и барокната фасада која последните години е изработена на зградите во централното градско подрачје. (Furkan Abdula - Anadolu Agency) ( Furkan Abdula - Агенција Анадолија )

Скопје: Град во кој се вкрстуваат различни архитектонски стилови
Fotoğraf: Furkan Abdula

СКОПЈЕ (АА) - Скопје, град кој во текот на историјата бил домаќин на голем број цивилизации, го привлекува вниманието на туристите благодарение на архитектурата која им припаѓа на различни временски периоди. Градот кој е сместен меѓу остатоци од населени места и археолошки ископувања од пред византискиот период, се истакнува со својата османлиска архитектура, архитектурата од периодот на Југославија, бруталистичката архитектура по катастрофалниот земјотрес во 1963 година, во кој беше разрушен речиси половината од градот, и барокната фасада која последните години е изработена на зградите во централното градско подрачје. (Furkan Abdula - Anadolu Agency) ( Furkan Abdula - Агенција Анадолија )

Скопје: Град во кој се вкрстуваат различни архитектонски стилови
Fotoğraf: Furkan Abdula

СКОПЈЕ (АА) - Скопје, град кој во текот на историјата бил домаќин на голем број цивилизации, го привлекува вниманието на туристите благодарение на архитектурата која им припаѓа на различни временски периоди. Градот кој е сместен меѓу остатоци од населени места и археолошки ископувања од пред византискиот период, се истакнува со својата османлиска архитектура, архитектурата од периодот на Југославија, бруталистичката архитектура по катастрофалниот земјотрес во 1963 година, во кој беше разрушен речиси половината од градот, и барокната фасада која последните години е изработена на зградите во централното градско подрачје. (Furkan Abdula - Anadolu Agency) ( Furkan Abdula - Агенција Анадолија )

Скопје: Град во кој се вкрстуваат различни архитектонски стилови
Fotoğraf: Furkan Abdula

СКОПЈЕ (АА) - Скопје, град кој во текот на историјата бил домаќин на голем број цивилизации, го привлекува вниманието на туристите благодарение на архитектурата која им припаѓа на различни временски периоди. Градот кој е сместен меѓу остатоци од населени места и археолошки ископувања од пред византискиот период, се истакнува со својата османлиска архитектура, архитектурата од периодот на Југославија, бруталистичката архитектура по катастрофалниот земјотрес во 1963 година, во кој беше разрушен речиси половината од градот, и барокната фасада која последните години е изработена на зградите во централното градско подрачје. (Furkan Abdula - Anadolu Agency) ( Furkan Abdula - Агенција Анадолија )

„Пача“ - незаменлив дел од ифтарските софри во Скопје
Fotoğraf: Furkan Abdula

СКОПЈЕ (АА) – Муслиманите во Скопје, за време на Рамазан, со години, за ифтар и суфур подготвуваат разни специјалитети. Традиционалниот вкус на јадењето наречено „пача“ е незаменлив дел од ифтарските софри во Скопје. (Furkan Abdula/Anadolu Agency) ( Furkan Abdula - Агенција Анадолија )

Ски-центар „Маврово“ - зимска туристичка атракција која привлекува бројни посетители
Fotoğraf: Furkan Abdula

МАВРОВО (АА) - Зимскиот туризам во Македонија станува сè попривлечен и поактуелен како за домашните, така и за странските туристи, кои се одлучуваат дел од своето време во зимскиот период да го поминат во ски-центрите кои со разновидните богати содржини овозможуваат рекреација и релаксација за посетителите. ( Furkan Abdula - Anadolu Agency ) ( Furkan Abdula - Агенција Анадолија )

Скопје: Град во кој се вкрстуваат различни архитектонски стилови
Fotoğraf: Furkan Abdula

СКОПЈЕ (АА) - Скопје, град кој во текот на историјата бил домаќин на голем број цивилизации, го привлекува вниманието на туристите благодарение на архитектурата која им припаѓа на различни временски периоди. Градот кој е сместен меѓу остатоци од населени места и археолошки ископувања од пред византискиот период, се истакнува со својата османлиска архитектура, архитектурата од периодот на Југославија, бруталистичката архитектура по катастрофалниот земјотрес во 1963 година, во кој беше разрушен речиси половината од градот, и барокната фасада која последните години е изработена на зградите во централното градско подрачје. (Furkan Abdula - Anadolu Agency) ( Furkan Abdula - Агенција Анадолија )

ЕУРО 2020: Северна Македонија - Полска
Fotoğraf: Furkan Abdula

СКОПЈЕ (АА) - Фудбалската репрезентација на Северна Македонија на националната арена „Тодор Проески" беше поразена од репрезентацијата на Полска со резултат 0:1, во рамките на квалификациите за Европското првенство ( Furkan Abdula - Anadolu Agency ) ( Furkan Abdula - Агенција Анадолија )

Со дефиле на различни маски отворен традиционалниот „Вевчански карневал“ Fotoğraf: Furkan Abdula

ВЕВЧАНИ (АА) - По повод Новата година според стариот, Јулијански календар, во општина Вевчани официјално беше отворена традиционалната манифестација „Вевчански карневал“, кој се смета за еден од најголемите уникатни и културни куриозитети во Македонија и пошироко, со над 1.400-годишна традиција ( Furkan Abdula - Anadolu Agency ) ( Furkan Abdula - Агенција Анадолија )

Отворен автопатот кој ги спојува Северна Македонија и Косово
Fotoğraf: Erkin Keçi

ЕЛЕЗОВ ХАН (AA) - Со свечена церемонија денес е отворена последната делница од Автопатот „Арбен Џафери“, на релација Приштина - Елезов Хан (Генерал Јанковиќ), кој ги спојува Северна Македонија и Косово ( Erkin Keçi - Anadolu Agency ) ( Erkin Keçi - Агенција Анадолија )

Тачи: Рачак е врв на српските масакри во Косово Fotoğraf: Erkin Keçi

РАЧАК (AA) - Косовсксиот претседател Хашим Тачи оддаде почест во Меморијалниот комплекс во Рачак, во општината Штимље, на Меѓународнио ден на човекови права и неколку дена откако претседателот на Србија Александар Вучиќ го негираше масакрот во Рачак (Foto: Erkin Keci / Anadolu Agency) ( Erkin Keçi - Агенција Анадолија )

Во Приштина одржан марш по повод Меѓународниот ден на исчезнатите лица: Во Косово се трага по 1.653 исчезнати лица Fotoğraf: Erkin Keçi

ПРИШТИНА (AA) - По повод 30 август - Меѓународниот ден на исчезнатите лица во центарот на Приштина одржан е марш на семејствата на исчезнатите лица во Косово. Иако од војната поминало 20 години во Косово и понааму како исчезнати се водат 1.653 лица ( Erkin Keçi - Anadolu Agency ) ( Erkin Keçi - Агенција Анадолија )

Парада на косовските безбедносни сили Fotoğraf: Erkin Keçi

ПРИШТИНА (АА) - Парада на косовските безбедносни сили (КБС) по повод одбележување на независноста на Косово ( Erkin Keçi - Anadolu Agency ) ( Erkin Keçi - Агенција Анадолија )

Со дефиле на различни маски отворен традиционалниот „Вевчански карневал“ Fotoğraf: Furkan Abdula

ВЕВЧАНИ (АА) - По повод Новата година според стариот, Јулијански календар, во општина Вевчани официјално беше отворена традиционалната манифестација „Вевчански карневал“, кој се смета за еден од најголемите уникатни и културни куриозитети во Македонија и пошироко, со над 1.400-годишна традиција ( Furkan Abdula - Anadolu Agency ) ( Furkan Abdula - Агенција Анадолија )

Одбележување на 20. годишнина од независноста на Косово Fotoğraf: Erkin Keçi

ПРИШТИНА (АА) - Стотици граѓани заедно со лидерите на косовските врвни институции, дипломати и гости од регионот и од целиот свет присуствуваа на настанот на кој беше одбележана 20 годишнина од независноста на Косово. ( Erkin Keçi - Anadolu Agency ) ( Erkin Keçi - Агенција Анадолија )

Воена церемонија по повод 10. годишнината од членството на Албанија во НАТО
Fotoğraf: Olsı Shehu

ТИРАНА (AA) - По повод 10-годишнината од членството на Албанија во НАТО, беше организирана воена церемонија ( Olsi Shehu - Anadolu Agency ) ( Olsı Shehu - Агенција Анадолија )

Избори во Косово: Движењето „Самоопределување" на лидерот Албин Курти слави победа Fotoğraf: Umeys Sulejman

ПРИШТИНА (AA) - Движењето „Самоопределување" на лидерот Албин Курти објави победа на изборите во Косово, а симпатизерите на ова движење излегоа на улиците да ја прослават победата ( Umeys Sulejman - Anadolu Agency ) ( Umeys Sulejman - Агенција Анадолија )

Квалификации за ЕУРО  2020: Албанија загуби против Франција Fotoğraf: Olsı Shehu

ТИРАНА (АА) - Во натпреварот Албанија - Франција во рамките на квалификациите за ЕУРО 2020, репрезентацијата на Албанија беше поразена со Франција ( Olsi Shehu - Anadolu Agency ) ( Olsı Shehu - Агенција Анадолија )

Косово: Комеморативен собир по повод 20 години од масакарот во Мала Круша Fotoğraf: Erkin Keçi

ОРАХОВЕЦ (АА) - Во присуство на семејства на жртвите, жителите и нависокиот државен врв на Косово е одржан комеморативен собир по повод 20 години од масакарот во Мала Круша, каде во текот на војната во Косово се убиени 113 албански цивили ( Erkin Keçi - Anadolu Agency ) ( Erkin Keçi - Агенција Анадолија )

Турскиот КФОР донираше 20 проектори на основно училиште во Приштина Fotoğraf: Erkin Keçi

ПРИШТИНА (АА) - Во координација на ТИКА во Основното училиште "Џемајл Мустафа" во Приштина одржана е церемонија на предавање на 20 пректори и проекторски завеси кои ги обезбеди турскиот КФОР ( Erkin Keçi - Anadolu Agency ) ( Erkin Keçi - Агенција Анадолија )

Квалификации за ЕУРО 2020: Косово ја победи Чешка Fotoğraf: Erkin Keçi

ПРИШТИН (AA) - Косовскиот фудбалер ја совлада Чешка со 2: 1 на стадионот Фадил Вокри во Приштина, како дел од Европското првенство 2020 ( Erkin Keçi - Anadolu Agency ) ( Erkin Keçi - Агенција Анадолија )

Земјотрес во Албанија Fotoğraf: Olsı Shehu

ДРАЧ (AA) - Во земјотресот со јачина од 6,3 степени што ја погоди Албанија, уништи многу згради во Драч и во околните места. Причинета е материјална штета во домовите на бројни граѓани ( Olsi Shehu - Anadolu Agency ) ( Olsı Shehu - Агенција Анадолија )

Земјотрес во Албанија Fotoğraf: Olsı Shehu

ДРАЧ (AA) - Во земјотресот со јачина од 6,3 степени што ја погоди Албанија, уништи многу згради во Драч и во околните места. Причинета е материјална штета во домовите на бројни граѓани ( Olsi Shehu - Anadolu Agency ) ( Olsı Shehu - Агенција Анадолија )

Земјотрес во Албанија Fotoğraf: Furkan Abdula

ТУМАНА (АА) - Претседателот на Република Косово, Хашим Тачи, во солидарност со семејствата на жртвите од земјотрес во Албанија, ја посети административната единица Тумана во Драч, а паника кај жителите предизвика уште еден земјотрес кога Тачи даваше изјава за медиумите. ( Furkan Abdula - Anadolu Agency ) ( Furkan Abdula - Агенција Анадолија )

Албанија: Опозициските партии протестираа во Тирана Fotoğraf: Olsı Shehu

ТИРАНА (AA) - Албанските опозициски партииорганизираа антивладин протест во Тирана, каде имаше тензии и употребата на солзавец од страна на полицијата Olsi Shehu - Anadolu Agency ) ( Olsı Shehu - Агенција Анадолија )

Земјотрес во Албанија Fotoğraf: Olsı Shehu

ДРАЧ (AA) - Во земјотресот со јачина од 6,3 степени што ја погоди Албанија, уништи многу згради во Драч и во околните места. Причинета е материјална штета во домовите на бројни граѓани ( Olsi Shehu - Anadolu Agency ) ( Olsı Shehu - Агенција Анадолија )

Земјотрес во Албанија Fotoğraf: Olsı Shehu

ТИРАНА (АА) - Албанија е погодена од силен земјотрес, кој предизвика смртни случаи, повредени и материјална штета во неколку градови во земјата . ( Olsi Shehu - Anadolu Agency ) ( Olsı Shehu - Агенција Анадолија )

Пендаровски во посета на Тирана, средба со албанскиот претседател Мета Fotoğraf: Olsı Shehu

ТИРАНА (AA) - Претседателот на Северна Македонија (Л) Стево Пендаровски претстојува во посета на Албанија во рамките на која се состана со претседателот на Албанија, (Д) Илир Мета ( Olsi Shehu - Anadolu Agency ) ( Olsı Shehu - Агенција Анадолија )

Албанија: Опозициски протести во Тирана
Fotoğraf: Olsı Shehu

ТИРАНА (AA) - Албанските опозициски партии го организираа антивладин протест во Тирана, на кој имаше тензии поради што имаше и употребата на солзавец од страна на полицијата ( Olsi Shehu - Anadolu Agency ) ( Olsı Shehu - Агенција Анадолија )

Албанија: Антивладини протести во Тирана Fotoğraf: Olsı Shehu

Антивладини протести на опозициските партии во Тирана започнаа со тензии и судири меѓу полицијата и демонстрантите кои се од главниот град и другите градови во земјата. ( Olsi Shehu - Anadolu Agency ) ( Olsı Shehu - Агенција Анадолија )

Квалификации за ЕУРО  2020: Албанија загуби против Франција Fotoğraf: Olsı Shehu

ТИРАНА (АА) - Во натпреварот Албанија - Франција во рамките на квалификациите за ЕУРО 2020, репрезентацијата на Албанија беше поразена со Франција ( Olsi Shehu - Anadolu Agency ) ( Olsı Shehu - Агенција Анадолија )

Турција ја победи Албанија Fotoğraf: Olsı Shehu

Во рамките на квалификациските натпревари за ЕУРО 2020 Турција ја победи Албанија ( Olsi Shehu - Anadolu Agency ) ( Olsı Shehu - Агенција Анадолија )

Албанија: Бекташиите организираа поклонение на планината Томор
Fotoğraf: Umeys Sulejman

БЕРАТ (АА) -Во Албанија, на планината Томор близу албанскиот град Берат, бектешите организираа поклонение ( Umeys Sulejman - Anadolu Agency ) ( Umeys Sulejman - Агенција Анадолија )

instagram_banner

Од Турција, од светот, од небо, од копно, најмоќните фотографии од самото место на настаните на нашиот Instagram профил. Следете нѐ

Најнови