свет

Во Судан извршен неуспешен обид за државен удар

Суданската државна телевизија објави дека група војници извршиле неуспешен обид за државен удар во главниот град Картум

Ömer Erdem   | 21.09.2021
Во Судан извршен неуспешен обид за државен удар

СУДАН

Медиумите денес објавија вести за неуспешниот обид за државен удар во Судан, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Суданската државна телевизија објави дека група војници извршиле неуспешен обид за државен удар во главниот град Картум.

Во меѓувреме, висок судански воен извор за AА изјави дека групата пучисти се обидува да ја преземе контролата врз земјата.

Во објавата на Фејсбук, Мохамед Ал-Факи Сулејман, портпаролот на Советот за суверенитет го повика суданскиот народ да се соочи со обидот за државен удар и „да се крене да ја брани земјата, заштитувајќи ја демократската транзиција“.

Во друг пост, портпаролот Сулејман истакна дека ситуацијата во земјата е ставена под контрола, мислејќи на неуспешниот обид за државен удар.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın