Турција

„Најсмешната зграда во светот“ во Турција ќе биде урната

- Деловен центар во јужната област Кахраманмараш на Гугл е прикажан како најсмешна зграда во светот

Beyza Binnur Dönmez   | 11.01.2022
„Најсмешната зграда во светот“ во Турција ќе биде урната

АНКАРА

Зграда во јужна Турција, која долго време беше на врвот на резултатите на Гугл како „најсмешна зграда во светот“ ќе биде урната, според официјални лица, јавува Агенција Анадолија (АА).

Зградата се здоби со лоши коментари поради својот чуден дизајн и бои и се претвори во обележје на Кахраманмараш.

Деловен центар за специјална провинциска администрација ќе биде заменет со плоштад по планираното уривање, соопшти градоначалникот Хајретин Ѓунѓор.

Изградена во 1994 година во централниот дел на градот, 18-катнициата беше атракција со нејзините надворешни бои, црвена, жолта и сина, а нејзините високи чудни столбови зафаќаат речиси половина од долните катови.

Уривањето се очекува да трае четири месеци и да придонесе 6,6 милиони турски лири (над 477.000 долари) во буџетот на општината.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın