Турција

„Грција е единствена земја што ја загрозува безбедноста во Медитеранот“

„Грција е единствената земја што ја загрозува безбедноста на Медитеранот. Грција, која ги вооружуваше 12-те острови (во источното Егејско Море) со оружје и војници, чиј невоен статус е загарантиран со договори, е виновна и е кукавица“

Muhammet Emin Avundukluoğlu   | 20.04.2021
„Грција е единствена земја што ја загрозува безбедноста во Медитеранот“ Фото: Erçin Ertürk/AA

АНКАРА (АА) - Грција е единствена земја што ја загрозува безбедноста на Медитеранот, соопшти лидерот на турската Партија на национално движење (МХП), Девлет Бахчели, јавува Агенција Анадолија (АА).

„Грција е единствената земја што ја загрозува безбедноста на Медитеранот. Грција, која ги вооружуваше 12-те острови (во источното Егејско Море) со оружје и војници, чиј невоен статус е загарантиран со договори, е виновна и е кукавица“, изјави Бахчели на состанокот на парламентарната група на партијата.

Бахчели се осврна и на прашањето за 150.000 луѓе со турско потекло кои живеат во Западна Тракија, велејќи дека се лишени од избор на свој главен муфтија.

„Договорот од Лозана е прекршен... нашите сограѓани никогаш нема да бидат сами, никогаш нема да бидат беспомошни“, рече Бахчели.

„Се чини дека Грција не ги научила лекциите од историјата“, додаде тој.

Изборот на муфтија е регулиран со Договорот од Атина од 1913 година, грчко-отомански пакт што го имплементира Атина во 1920 година.

Но, во 1991 година, прекршувајќи го меѓународното право, Грција го поништи својот закон во врска со договорот и незаконски започна да назначува муфтии.

Муфтиите назначени од Грција оттогаш го узурпираа правото на локалните муслимани за семејни и наследни работи.

Мнозинството муслимани Турци во Западна Тракија не ги признаваат муфтиите назначени од Грција и наместо тоа со право избираат свои муфтии.

Грција, сепак, одби да ги признае избраните муфтии од 1991 година, а властите им одредија судење на некои од нив.

Лидерот на МХП рече дека неговата партија сè уште работи на нов устав за Турција.

„Во блиска иднина, нашата работа [на новиот устав] ќе заврши“, рече Бахчели.

„Со заедничка волја на Народниот сојуз, се надеваме дека ќе се заврши процесот на подготовка на устав што заслужува слава, квалитет, достоинство и постоење на нашата нација“, додаде тој.

МХП соработува со владејачката Партија на правдата и развојот (АК) во рамките на Народната алијанса, формирана пред општите избори во јуни 2018 година.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın