Турција

Шентоп го критикуваше Макрон за неговите исламофобични коментари

На социјалната мрежа Твитер Шентоп напиша: „Забелешките на Макрон за борба со исламскиот сепаратизам се пример за сурова исламофобија“

Muhammet Emin Avundukluoğlu   | 19.02.2020
Шентоп го критикуваше Макрон за неговите исламофобични коментари

АНКАРА

Претседателот на турскиот Парламент, Мустафа Шентоп, денеска упати критики до францускиот претседател Емануел Макрон поради исламофобичните коментари, јавува Агенција Анадолија (АА).

„Забелешките на Макрон за борба со исламскиот сепаратизам се пример за сурова исламофобија“, напиша Шентоп на Твитер.

„Франција прво треба да се соочи со својата расистичка историја и историјата на масакрот“, изјави тој, осврнувајќи се на нејзиното колонијалистичко минато.

Шентоп ги даде овие забелешки откако Макрон изјави дека ќе стави крај на системот во кој странските земји испраќаат муслимански проповедници во Франција, во обид за „сепаратизам“.

Тој рече дека Владата го замолила муслиманското тело во земјата да обучува проповедници во Франција и на француски јазик да го спречи ширењето на, како што рече, „политичкиот ислам“.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın