Турција

Турција: Фламингата на езерето Јаришли снимени со дрон

Езерото Јаришли кое е познато со својата алкална и солена вода и богата биолошка разновидност е една од значајните попатни станици за фламингата.

Yalçın Çelen   | 09.04.2021
Турција: Фламингата на езерето Јаришли снимени со дрон

БУРДУР

Птиците преселници фламинга пристигнаа на езерото Јаришли, во Бурдур, Турција, една од значајните попатни станици за нив, јавува Агенција Анадолија (АА).

Шестата Регионална дирекција за зачувување на природата и националните паркови, со дронови ги снимија фламингата кои пристигнаа во езерото Јаришли.

Езерото Јаришли кое е познато со својата алкална и солена вода и богата биолошка разновидност е една од значајните попатни станици за фламингата.

Езерото на фламингата им овозможува да се хранат без проблеми.

Езерото Јаришли секоја година е посетено од разни птици преселници.


На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın