Турција

Турција: Приведен припадник на ДЕАШ додека ја истражувал воената зона во Истанбул

По прегледот на запленетиот дигитален материјал кој е пронајден при претресот на осомничениот, пронајдени се слики и документи поврзани со вооружената терористичка организација ДЕАШ.

Halil Demir   | 25.02.2021
Турција: Приведен припадник на ДЕАШ додека ја истражувал воената зона во Истанбул

ИСТАНБУЛ

Приведено е осомничено лице, припадник на ДЕАШ, кое е фатено при истражување на воената зона во Истанбул, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Полициските екипи извеле акција во саботата на 20 февруари, во 2:10 часот по локално време, по добиеното известување дека „лице се искачило на дрво покрај воениот објект во Бахчелиевлер и ја надгледува војската“.

Екипите кои заминале на местото на настанот го фатиле Мохамед Јахја Е додека ја истражувал Командата на воената полиција на баталјонот Јенибосна. Утврдено е дека приведеното лице е припадник на ДЕАШ.

По прегледот на запленетиот дигитален материјал кој е пронајден при претресот на осомничениот, пронајдени се слики и документи поврзани со вооружената терористичка организација ДЕАШ.

Осомничениот по завршувањето на полициската постапка бил пренесен во суд, каде што му е досуден притвор.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın