Турција

Турција: Приведени се 55 припадници на ФЕТО

- Турската полиција денеска приведе 55 лица поради наводи за нивна поврзаност со терористичката организација ФЕТО

Burak Bir   | 03.12.2019
Турција: Приведени се 55 припадници на ФЕТО

АНКАРА

Турската полиција денеска приведе 55 лица поради наводи за нивна поврзаност со терористичката организација ФЕТО, јавува Агенција Анадолија (АА).

Полицијата приведе 11 осомничени во Анкара откако обвинителите издадоа налози за апсење на 20 осомничени лица, како дел од истрагата за користење на апликацијата за кодирани пораки „БајЛок“.

Од осомничените, 18 други беа приведени откако обвинителите во Анкара издадоа налози за приведување на 36 војници, вклучувајќи 25 војници на должност, како дел од истрагата за тајната структура на терористичката организација во Турските вооружени сили (ТВС).

Обвинителите во централната област Кајсери исто така издадоа налози за приведување на 24 осомничени припадници, вклучувајќи 6 војници на должност. Од нив, 12 се приведени во истовремени рации спроведени во шест области од страна на турската полиција.

Во турската источна област Малатја, турските безбедносни сили приведоа 12 осомничени поради наводи за нивна поврзаност со ФЕТО.

Двајца осомничени, кои беа обвинети дека се членови на ФЕТО, беа приведени од безбедносните сили за време на контрола на патот во црноморската област Болу.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın