Турција

Турција: Калин реагираше на објавата на Бајден во врска со Нагорно Карабах

- „Дали и од Ерменија би побарале да ја запре окупацијата? Или едноставно би се приклониле на кампањата за клевета на ерменското лоби?“, запраша Калин во одговор на објавата на Бајден.

Emel Gözellik   | 30.09.2020
Турција: Калин реагираше на објавата на Бајден во врска со Нагорно Карабах

АНКАРА 

„Дали од Ерменија би побарале да стави крај на окупацијата? Или едноставно би се приклониле на кампањата за клевета на ерменското лоби?“, запраша портпаролот на турското Претседателство, Ибрахим Калин, во одговор на објавата на кандидатот за претседателските избори во САД, Џо Бајден, јавува Агенција Анадолија (АА).

„Администрацијата на Трамп поради брзото зголемување на жртвите во Нагорно Карабах би требало да ги повика лидерите на Ерменија и Азербејџан веднаш да ја смират ситуацијата. Исто така од останатите - како Турција - треба да бараат да останат надвор од овој конфликт“, напиша Бајден.

На ова реагираше Калин.

„Дали и од Ерменија би побарале да ја запре окупацијата? Или едноставно би се приклониле на кампањата за клевета на ерменското лоби?“, запраша Калин во одговорот на објавата на Бајден.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.