Турција

Турските сили неутрализираа двајца терористи на ПКК во северен Ирак

Во координација со операцијата „Канџа“ реализирана е воздушна акција во подрачјето Метина, кое се наоѓа во северниот дел на Ирак

Sefa Şahin   | 13.08.2019
Турските сили неутрализираа двајца терористи на ПКК во северен Ирак

АНКАРА (АА) - Турските вооружени сили (ТСК) неутрализираа двајца терористи на ПКК во рамките на воздушната операција, реализирана во подрачјето на Метина, во северниот дел на Ирак, пренесува Anadolu Agency (AA).

Според соопштението на Министерството за национална одбрана на Турција, во координација со операцијата „Канџа“ реализирана е воздушна акција во подрачјето Метина, кое се наоѓа во северниот дел на Ирак.

Во рамки на воздушната операција неутрализирани се двајца терористи на ПКК.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın