Турција

Турскиот претседател Ердоган оствари телефонски разговор со неговиот германски колега Штајнмаер

„Германија и ЕУ треба да обезбедат поддршка за соседните земји кои го носат товарот на авганистанската миграција во овој поглед“

Enes Kaplan   | 14.09.2021
Турскиот претседател Ердоган оствари телефонски разговор со неговиот германски колега Штајнмаер

АНКАРА (АА) - Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, денес телефонски разговараше со неговиот германски колега, Франк-Валтер Штајнмаер, во врска со билатералните односи, Авганистан и прашањата поврзани со миграциите, се вели во соопштението издадено од турскиот Директорат за комуникации, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Во соопштението се додава дека двајцата претседатели дискутирале и за регионалните прашања.

Повикувајќи се на забелешките на Штајнмаер на панелот минатиот петок, Ердоган ги поздрави пофалбите на неговиот германски колега за турската заедница во Германија и Турција.

Во говорот по повод 60-годишнината од потпишувањето на германско-турскиот договор за работна сила, Штајнмаер им се заблагодари на турските имигранти, кои пристигнаа во Германија во 1960-тите, за придонесот во економскиот раст на земјата и нејзината трансформација во богато, културно и разновидно општество.

„Луѓето што дојдоа во тоа време, наречени гастарбајтери: вие, вашите деца, вашите внуци денес сте дел од она што ја прави Германија. Германија без вас едноставно не може да се замисли понатаму“, рече Штајнмаер.

- Солидарност со Авганистан -

Ердоган, исто така, ја поздрави координацијата и солидарноста на Турција и Германија како сојузници во НАТО за време на минатомесечните евакуации од Авганистан, нагласувајќи ја потребата да се задржи истиот пристап за време на „клучниот процес“ низ кој сега поминува Авганистан.

Нагласувајќи дека потребната хуманитарна помош мора да биде доставена до Авганистан од ОН и други групи, турскиот претседател рече дека никој не сака да види повторување на мигрантскиот бран од Сирија во 2015 година.

„Германија и ЕУ треба да обезбедат поддршка за соседните земји кои го носат товарот на авганистанската миграција во овој поглед“, додаде тој.

Ердоган изјави дека некои европски земји го ограничиле прашањето само за безбедноста на границите, нагласувајќи дека Турција нема капацитет да преземе нов товар од миграциите.

Во повикот, Ердоган, исто така, рече дека Турција со право очекува имплементација на миграцискиот договор Турција-ЕУ од 2016 година во сите погледи, нагласувајќи дека ЕУ мора да преземе чекори за прашањата како што се ревитализација на преговорите за членство на Турција, ажурирање на Царинската унија и визна либерализација за турските граѓани.

Договорот за миграција беше потпишан на 18 март 2016 година, бидејќи граѓанската војна во Сирија продолжи да принудува милиони да го започнат своето „патешествие на надежта“ за да стигнат до ЕУ.

Договорот содржеше шест клучни точки: заживување на процесот за пристапување на Анкара кон ЕУ, модернизација на Царинската унија, заживување на дијалогот на високо ниво, визна либерализација за турските државјани, соработка во управувањето со миграциските текови и чекори во борбата против тероризмот.

Турција континуирано повторува дека иако го исполнила својот дел од договорот, ЕУ не ги одржала своите ветувања, вклучително и за визната либерализација.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın