Турција

Снегот го обои Истанбул во бело

Снежните врнежи што започнаа во Истанбул во петокот, продолжува во повеќе делови на градот

Emrah Gökmen,Halis Akyıldız,Fatih Demirtaş,Ayşe Nur Akçelik,Metin Tokgöz,Muhammed Gencebay Gür,Alparslan Ermiş   | 18.01.2021
Снегот го обои Истанбул во бело ( Foto: Lokman Akkaya/ Anadolu Agency )

ИСТАНБУЛ

Снежните врнежи што започнаа во Истанбул во петокот, продолжува во повеќе делови на градот, јавува Агенција Анадолија (АА).

Врнежите од снег, кои започнаа во петокот во повисоките делови на градот, продолжуваат и на други места.

По снежните врнежи кои започнаа рано наутро, освен главните артерии на градот и улиците, покриени се со бело, особено населените места Шишли, Бејоглу и Фатих.

Граѓаните кои сакаа да одат на работа користејќи ги приватни возила и јавниот превоз наутро, се соочија со големи тешкотии.

Во населбите поради снежни врнежи некои возила останаа на патиштата.

Граѓаните, искористувајќи ги снежните врнежи, уживаа во белата покривка на авенијата Истиклал.

​​​​​​​Оние кои дојдоа на историската улица која што има различна убавина со снежни врнежи, со своите фотоапарати и телефони ги овековечија прекрасните моменти, како од разгледници.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın