Турција

Сафранболу: Историски турски град привлекува туристи и покрај пандемијата

Лоциран во црноморската област Карабук, кој се наоѓа на листата на УНЕСКО за светско наследство и живописно ја одразува османлиската ера. Неговите 50.000 жители ги зачуваа традиционалните карактеристики на турското општество и култура.

Jeyhun Aliyev   | 19.01.2021
Сафранболу: Историски турски град привлекува туристи и покрај пандемијата ( Foto: Ahmet Özler / Anadolu Agency )

КАРАБУК 

Сафранболу, типичен османлиски град во северниот дел на Турција, што го заштити својот историски архитектонски карактер, во 2020 година привлече локални и странски туристи девет пати повеќе од неговата популација и покрај ограничувањата поради коронавирусот, јавува Агенција Анадолија (АА).

Лоциран во црноморската област Карабук, кој се наоѓа на листата на УНЕСКО за светско наследство и живописно ја одразува османлиската ера. Неговите 50.000 жители ги зачуваа традиционалните карактеристики на турското општество и култура.

Според локалното претставништво на Дирекцијата за култура и туризам, минатата година, повеќе од 480.000 локални и странски туристи го посетија Сафранболу.

Над 120.000 посетители престојуваа во естетски дизајнираните традиционални куќи изградени помеѓу 18 и 20 век, генерално составени од три ката и до осум соби.

Минатата година најмногу странски туристи дошле од Тајван, Кина, Јужна Кореја и Германија. Градот го носи името на цветот од шафран одгледуван во регионот, тогаш важен центар на историскиот пат на свилата.

Во 2019 година, пред пандемијата на Ковид-19, над 1,2 милиони туристи по посетија подрачјето.

Автентичните куќи во Сафранболу се изградени од камен. Градот е музеј на отворено со своите традиционални гостилници, бањи, замоци, фонтани, џамии и мостови.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın