Турција

Повторно испишување на историјата со археолошките ископувања кај железничка станица во Истанбул

- Археолошките истражувања кај железничката станица „Хајдарпаша“ во квартот Кадикој во Истанбул, која во античко време била позната како Халкедон (Земја на слепите), повторно ја испишуваат историјата

Berk Özkan   | 13.10.2021
Повторно испишување на историјата со археолошките ископувања кај железничка станица во Истанбул Фотографија: Џемаледин Туран/АА

ИСТАНБУЛ

Археолошките истражувања кај железничката станица „Хајдарпаша“ во квартот Кадикој во Истанбул, која во античко време била позната како Халкедон (Земја на слепите), повторно ја испишуваат историјата, јавува Агенција Анадолија (АА).

Ископувањата, кои продолжуваат речиси три години, ја расветлуваат историјата на Кадикој од 5 век пр. н.е. до раната ера на Турската Република.

За време на ископувањата извршени заедно од Министерството за култура и туризам и Министерството за транспорт и инфраструктура на 300 декари земја веднаш зад железничката станица „Хајдарпаша“, беа откриени остатоци од класичниот, хеленистичкиот, византискиот, римскиот, османлискиот и републиканскиот период.

Во изјава за АА, Рахми Асал, директорот на Истанбулскиот археолошки музеј, рече дека тие педантно ја изведувале работата во областа зад железничката станица со голем тим.

„Областа во која работиме е во западното пристаниште Халкедон, древното име на денешниот Кадикој. Се разбира, многу важни остатоци и откритија беа откопани. Една од нив е приватна резиденција со опус сектален под. Тоа е нешто што го оценуваме заедно со неговата бања од 5 век од н.е.“, рече тој.

„Откриена е и црква од 5 век изградена во името на Света Баса“, рече Асал, додавајќи дека се откопани и скелетите на 28 луѓе од таа ера.

„Откриени се околу 12.000 златни, сребрени и бронзени монети, што е неверојатна бројка, особено за Истанбул. Најважна е монетата која датира од 5 век пр. н.е., за која се смета дека е една од првите монети на Кадикој. Монетата беше пронајдена порано на други места, но ова е првпат да ја видиме на овие простори.“

Асал рече дека станицата „Хајдарпаша“ е едно од најсимболичните уметнички дела на градот, и археолозите, историчарите на уметност и граѓаните треба да дадат приоритет на заштитата.

„Станицата треба да продолжи да функционира. Ние мора да ги интегрираме нашите археолошки остатоци во неа. Така можеме да извлечеме максимум од тоа.“

Тој рече дека ископувањата достигнале одредена фаза и дека сега треба да почнат да работат на зачувување на остатоците заедно со ископувањата во областа.

„Бројот на работници на местото се намали поради пандемијата на коронавирусот, но сега достигна 400 луѓе“, рече Асал, додавајќи дека продолжуваат да работат со 15 до 20 археолози.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.