Турција

Операција против ДЕАШ во Турција: Фатени 9 осомничени

Во рамки на истрагата, извршени се истовремени операции во 10 различни локации во Истанбул, при што се приведени 9 осомничени лица, од кои 8 странци.

Halil Demir   | 19.02.2021
Операција против ДЕАШ во Турција: Фатени 9 осомничени

ИСТАНБУЛ

Во рамки на операцијата извршена во турската област Истанбул против терористичката организација приведени се 9 осомничени лица, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Тимовите на Дирекцијата за борба против тероризмот извршија операција за фаќање на осомничените лица кои во минатото војувале во редовите на ДЕАШ во различни конфликтни зони во Ирак и Сирија, и потоа откако на илегален начин влегле во Турција, во Истанбул биле вклучени во активностите на оваа организација.

Во рамки на истрагата, извршени се истовремени операции во 10 различни локации во Истанбул, при што се приведени 9 осомничени лица, од кои 8 странци.

Во претресите извршени во овие локации, запленети се голем број документи и дигитални материјали на оваа организација.


На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın