Турција

Националниот парк на планината Арарат плени со своите природни убавини

Планината Арарат, која се наоѓа во источната погранична област Игдир, со надморска височина од 5.165 метри е позната како „покривот на Турција“

Zehra Nur Düz   | 18.06.2019
Националниот парк на планината Арарат плени со своите природни убавини

ИГДИР (АА) - Лоциран во подножјето на највисоката планина во Турција, националниот парк на планината Арарат ги воодушевува посетителите со своите подводни убавини, пишува Anadolu Agency (AA)

Планината Арарат, која се наоѓа во источната погранична област Игдир, со надморска височина од 5.165 метри е позната како „покривот на Турција“.

Националниот парк нуди широк спектар на природни убавини и импресивен поглед за своите посетители.

Националниот парк е дом на водниот живот составен од желки, растенија и разновидни риби.

„Ова е одлична шанса за Игдир да има такво место во рамките на своите граници“, изјави посетителот Мухамед Атеш за АА.

Посетувајќи го паркот за првпат, Атеш изјави: „Секој треба да дојде и да го види овој национален парк“.

„Всушност, не многу луѓе ја знаат областа, но ова е многу убаво мочуриште со различни видови риби и птици“ , изјави за АА уште еден посетител, Мустафа Јуртдаш.

„Имавме подводна фотосесија со пријателите во Националниот парк. Тоа е сосема поразличен свет“, изјави Јуртдаш.


На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın