Турција

Ердоган: „Турција наскоро ќе почне со проектот Канал Истанбул"

Претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган, рече дека проектот ќе го штити Босфор од ризик

Sena Güler   | 12.12.2019
Ердоган: „Турција наскоро ќе почне со проектот Канал Истанбул"

АНКАРА (AA) – Турција наскоро ќе го започне проектот на морската рута „Канал Истанбул“, најави претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган, јавува Агенција Анадолија (АА).

„Што поскоро ќе го распишеме тендерот и ќе почнеме со проектот Канал Истанбул“, најави Ердоган за време на состанокот на претставување 100.000 станбени единици за лица со послаба имотна состојба, одржан во Анкара.

Ердоган рече дека ова е „проект за заштита на Босфор од сериозна катастрофа“.

Планираниот канал би требало да се растовари од одвивањето на бродскиот сообраќај помеѓу Црното Море и Мраморното Море, што се однесува особено на преминувањето на нафтените танкери низ Босфорот.

Ова е еден од стратешките мегапроекти на Турција, а би требало да го елиминира ризикот кој го создаваат бродовите што превезуваат опасни материи низ Босфор.

Каналот би требало да биде долг 45 километри и тоа на делот Ќучукчекмеџе-Сазлидере-Дурусу.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın