Турција

Ердоган оствари телефонски разговор со Алијев и Мирзијојев

Ердоган оствари телефонски разговор со претседателите на Азербејџан и Узбекистан, Илхам Алијев и Шавкат Мирзијојев

Zafer Fatih Beyaz,Aynur Ekiz   | 15.05.2019
Ердоган оствари телефонски разговор со Алијев и Мирзијојев

АНКАРА (АА) - Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, реализираше телефонски разговор со неговите колеги од Азербејџан и Узбекистан, пренесува Anadolu Agency (AA).

Според соопштението на Одделот за комуникација при турското Претседателство, Ердоган оствари телефонски разговор со претседателите на Азербејџан и Узбекистан, Илхам Алијев и Шавкат Мирзијојев.

Се вели дека за време на телефонскиот разговор на Ердоган со Алијев и Мирзијојев се разговарало за билатералните односи и регионални теми.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın