Турција

Во воздушни напади на турските сили неутрализирани се 8 терористи

Во воздушни напади на турските сили во источната турска област Битлис и северниот ирачки регион Зап, неутрализирани се 8 терористи

Seyit Ahmet Aytaç   | 12.07.2018
Во воздушни напади на турските сили неутрализирани се 8 терористи

Ankara

АНКАРА (АА) - Во воздушни напади на турските сили во источната турска област Битлис и северниот ирачки регион Зап, неутрализирани се 8 терористи, јавува Anadolu Agency (AA).

Началникот на турскиот Генералштаб не информираше за кои терористичките групи станува збор, но познато е дека Турција е во долготрајна борба против терористичката организација ПКК, која дејствува во таа област.

„Терористите планирале да извршат напад врз безбедносните сили. Антитерористичките операции во областа се во тек“, се додава во соопштението.

Терористичката организација ПКК, која се наоѓа на листата на терористички организации од страна на САД, Турција и ЕУ, ја продолжи вооружената кампања против Турција во јули 2015 година.


На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın