спорт

Новак Ѓоковиќ деветти пат во кариерата го освои трофејот на Австралија опен

Ѓоковиќ во финалето победи уверливо против рускиот ривал Медведев

Yunus Kaymaz   | 21.02.2021
Новак Ѓоковиќ деветти пат во кариерата го освои трофејот на Австралија опен

МЕЛБУРН

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ со уверливи 3:0 во сетови го совлада рускиот ривал Данило Медведев во финалето и го освои овогодинешниот Австралија опен (Australian open), јавува Агенција Анадолија (АА).

Ѓоковиќ победи со резултат 3:0 во сетови (7:5, 6:2, 6:2) и деветти пат во кариерата го освои трофејот на Австралија опен.

Иако Медведев беше извонреден на турнирот и се надеваше на првата грен слем титула во кариерата, Ѓоковиќ го оправда епитетот крал на Австралија опен и славеше победа во финалето што се играше еден час и 53 минути.

Покрај пехарот, Ѓоковиќ во Мелбурн освои и парична награда од 2,75 милиони австралиски долари (1,72 милиони евра).

На Ѓоковиќ ова му е 18. грен слем титула, а неговите најголеми ривали Рафаел Надал и Роџер Федерер засега имаат повеќе два трофеи.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın