свет

Франција го активира кризниот штаб за справување со најсериозната суша досега видена

Кризниот штаб ќе го надгледува влијанието на сушата врз производството на енергија и транспортната инфраструктура за земјоделскиот сектор.

Ekipa   | 05.08.2022
Франција го активира кризниот штаб за справување со најсериозната суша досега видена

ПАРИЗ (АА) - Француската премиерка Елизабет Борн го активира меѓуминистерскиот кризен штаб за справување со најлошата суша некогаш видена во земјата, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Предизвикана од екстремните горештини и недостигот на дожд низ целата земја, се предвидува дека ситуацијата ќе се влоши во наредните 15 дена.

Потегот на премиерката ќе направи подобра координација со општините, полицијата и власта во најпогодените области и воведување итни мерки таму каде што е потребно.

Во соопштението за медиумите од Канцеларијата на Борн се вели дека овој потег ќе ги вклучи сите неопходни мерки за цивилна безбедност, како снабдување со вода за користење од страна на општината и питка вода каде што е потребно.

Од четвртокот, 62 од 101 област во Франција се сметаа дека се во криза - највисоко ниво на тревога - 31 други биле изложени на ограничувања со вода.

Мерењата на нивоата на вода се првпат направени во Франција во 1958 година, при што најсушниот период е забележан во март 1961 година на 7,8 милиметри. Во јули 2022 година нивото беше регистрирано на 9,7 милиметри.

Сепак, со оглед на сите фактори, премиерката прогласи ситуација на најголема криза досега.

„Оваа суша е најсериозната досега регистрирана во нашата земја. Временските прогнози сугерираат дека ситуацијата може да продолжи во наредните две недели или да стане позагрижувачка“, рече таа.

Борн нагласи дека кризниот штаб ќе го надгледува влијанието на сушата врз производството на енергија и транспортната инфраструктура за земјоделскиот сектор.

Летната сезона ја отежна кризата со водата, бидејќи потребата од вода за рекреативни и туристички активности е поголема во некои региони повеќе од други региони.

„Преземени се рестриктивни мерки и продолжуваат да се преземаат секаде каде што е потребно со цел да се гарантираат приоритетните употреби на здравјето, цивилната безбедност и снабдувањето со питка вода“, рече Борн околу сушата која ја смета за „трагедија за нашите земјоделци, екосистемите и биодиверзитетот“.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın