свет

УНРВА: Околу 13.000 луѓе загинаа и 1,7 милиони се раселени во Газа од 7 октомври

УНРВА вели дека не може да пристапи до своите засолништа за да им помогне или да ги заштити внатрешнораселените лица и дека нема информации за нивните потреби и услови

Ahmed Asmar  | 21.11.2023 - Обновена : 23.11.2023
УНРВА: Околу 13.000 луѓе загинаа и 1,7 милиони се раселени во Газа од 7 октомври

ИСТАНБУЛ (АА) - Околу 13.000 луѓе се убиени, а речиси 1,7 милиони луѓе се раселени во Појасот Газа од 7 октомври, соопшти Агенцијата на ОН за палестински бегалци (UNRWA), пренесува Анадолу.

Во соопштението, УНРВА рече дека 75 отсто од убиените се деца, жени и постари лица.

„Од 19 ноември, речиси 930.000 внатрешнораселени лица сега се засолнети во 156 објекти на УНРВА низ сите пет гувернерства на Појасот Газа, вклучително и на север“, се вели во извештајот.

Речиси 770.000 внатрешнораселени лица се засолнети во 99 објекти во различни области низ Газа, се додава во овој извештај.

Агенцијата на ОН исто така соопшти дека „речиси 160.000 ВРЛ биле засолнети во 57 училишта на УНРВА во северниот дел и областите на Газа од 12 октомври 2023 година, пред да бидат издадени наредби за евакуација од страна на израелските власти“.

„УНРВА не може да пристапи до овие засолништа за да им помогне или да ги заштити внатрешнораселените лица и нема информации за нивните потреби и услови“, се додава во извештајот.

Израел започна немилосрдни воздушни и копнени напади во Појасот Газа по прекуграничниот напад на палестинската група Хамас на 7 октомври.

Властите во Газа во понеделникот соопштија дека бројот на жртви од тековните израелски напади врз енклавата од 7 октомври се искачи на над 13.300, вклучувајќи 5.600 деца и 3.550 жени.

Во меѓувреме, бројот на загинати во Израел е околу 1.200, според официјалните бројки.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın