свет

Турција: Издаден е налог за приведување на седум странски државјани, терористи на ДЕАШ

Во сооштението од обвинителството е наведено дека во рамките на истрагата која ја спроведува одделот за борба против тероризмот во Анкара е издаден налог за приведување на седум припадници на ДЕАШ, ирачки и сириски државјани

Serdar Açıl,Cemil Murat Budak   | 26.02.2021
Турција: Издаден е налог за приведување на седум странски државјани, терористи на ДЕАШ

АНКАРА 

Републичкото обвинителство во Анкара денес издаде налог за приведување на седум странски државјани, припадници на терористичката организација ДЕАШ, јавува Агенција Анадолија (АА).

Во сооштението од обвинителството е наведено дека во рамките на истрагата која ја спроведува одделот за борба против тероризмот во Анкара е издаден налог за приведување на седум припадници на ДЕАШ, ирачки и сириски државјани, кои имале контакти со боишта.

Потврдено е дека акцијата на потрага и апсење е во тек.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın