свет

Турски МИТ неутрализира тројца припадници на ПКК кои вршеле разузнавачки и финансиски активности

Со операцијата што денеска ја спроведе МИТ во регионот Метина во Ирак, неутрализирани се тројца припадници на терористичката организација ПКК.

Mümin Altaş   | 22.02.2021
Турски МИТ неутрализира тројца припадници на ПКК кои вршеле разузнавачки и финансиски активности

АНКАРА

Тројца членови на терористичката организацијата ПКК, кои вршеле разузнавачки и финансиски активности се неутрализирани при операцијата на Националната разузнавачка служба (МИТ) во регионот Метина во Ирак, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Според добиените информации, МИТ стигнал до информации дека припадниците на организацијата ПКК што вршат разузнавачките и финансиските активности ќе одржат таен состанок.

Со операцијата што денеска ја спроведе МИТ во регионот Метина во Ирак, неутрализирани се тројца припадници на терористичката организација ПКК.


На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın