свет

Турскиот министер Акар и началникот на Генералштабот Ѓулер во посета на Багдад

Главна тема на состанокот во Багдад ќе бисе соработката на двете земји во областа на борбата против тероризмот.

Sarp Özer   | 18.01.2021
Турскиот министер Акар и началникот на Генералштабот Ѓулер во посета на Багдад Foto: Arif Akdoğan - Anadolu Agency

БАГДАД

Министерот за одбрана на Турција, Хулуси Акар заедно со началникот на Генералштабот на таа земја со генералот Јашар Ѓулер допатува во официјална посета на Ирак, јавува Агенција Анадолија (АА).

Акар и Ѓуер најпрво со најголема воена почест во Багдад ќе го дочека министерот за одбрана на Ирак, Џума Анад Садун Катаб.

Планирано е Акар и Ѓулер потоа да имаат средби и со претседателот на земјата Бархам Салих, премиерот Мустафа ал Кадими и министерот за внатрешни работи Отман ал Гани.

Главна тема на состанокот во Багдад ќе биде соработката на двете земји во областа на борбата против тероризмот.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın