свет

Судбината на новата израелска Влада зависи од кревката коалиција

Набљудувачите сметаат дека кревкоста на коалицијата и политичките несогласувања меѓу нејзините партии ја овозможуваат веројатноста таа да не трае долго

Ekipa   | 11.06.2021
Судбината на новата израелска Влада зависи од кревката коалиција

КУДС (АА) - Со изненадувањето во последен момент, израелската опозициска коалиција најверојатно ќе го добие 61-от глас што ѝ е потребен за да ја добие довербата на 120-члениот Кнесет, израелсиот Парламент, в недела, јавува Агенција Анадолија (АА).

Но, опозициската Влада на „промената“ треба да ги задржи сите гласови и да ги реши сите нерешени разлики во врска со прашањето за населбите на палестинските територии.

Опозициската коалиција е составена од три десничарски партии: Јамина, предводена од Нафтали Бенет и Нова надеж на Гидеон Саар со по шест места и Израел Беитеину (Израел, нашиот дом), предводена од Авигдор Либерман, со седум места.

Трите центристички партии се исто така дел од блокот на „промената“. Во него спаѓаат партијата Има иднина, предводена од Јаир Лапид со 17 места, Сино-белата партија предводена од Бени Ганц со осум места и Лабуристичката партија предводена од Мерав Михаели со седум места.

Покрај тоа, левичарската партија Мерец, предводена од Ницан Хоровиц со шест места, го комплетира блокот.

Коалицијата ужива и поддршка од Обединетата арапска листа предводена од Мансур Абас, со четири места.

Во случај коалицијата да ја добие довербата во Кнесетот, Бенет и Лапид наизменично ќе го окупираат премиерното место на земјата, со тоа што секоја ќе води две години од четиригодишниот мандат.

Во меѓувреме, опозициските партии го обвинија израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху дека се обидел да ги поттикне десничарските пратеници против давање доверба на коалицијата. Нетанјаху ја обвини опозицијата дека е левичарска и дека претставува опасност за безбедноста на Израел.

Овој кревок сојуз ја подготвува сцената за три сценарија в недела.

Првото сценарио, кое е најпосакувано од блокот на „промената“, е да го задржи својот 61 глас - прагот потребен за да се добие довербата на Кнесетот.

Според второто сценарио, кое најмногу му одговара на Нетанјаху, ако тој успее да убеди еден или повеќе членови на десничарските партии кои учествуваат во опозициската коалиција да не гласаат за тоа, ќе бидат блокирани шансите да се добие довербата на Кнесетот.

Нетанјаху јавно ги повика пратениците на десничарските партии да не гласаат за коалицијата.

Доколку тој биде успешен во блокирањето на обидот на опозициската коалиција да ја добие довербата на Кнесетот, Кнесетот ќе мора да одреди друг датум за избори.

Третото сценарио е доколку друга арапска партија гласа заедно со Обединетата арапска листа за блокот за „промена“ и Нетанјаху успее да привлече еден или двајца претставници од десното крило да го поддржат.

Покрај Обединетата арапска листа, има уште три арапски партии со вкупно шест места во Кнесетот и кои учествуваа на изборите во рамките на единствениот блок наречен „Заедничка листа“.

Додека две од партиите што го формираат блокот, Демократскиот фронт за мир и еднаквост и Националниот демократски собир, јасно ставија до знаење дека нема да ја поддржат опозициската коалиција, партијата Таал предводена од Ахмед ал Тиби остана воздржана.

Партијата Таал има двајца членови на Кнесетот, што ѝ овозможува, ако сака, да го спаси блокот на „промена“, во случај Нетанјаху да успее да ја добие поддршката од еден или двајца претставници од десничарските партии кои во моментов се во блокот.

Кампот на Нетанјаху, составен од Ликуд и сојузничките десничарски партии, освои 52 места во Кнесетот на изборите во март, што не успеа да ги освои 61-то место потребни за формирање влада.

- Проблеми со доселувањето -

Партиите кои ја формираат новата Влада имаат рок до недела да донесат одлука меѓу себе за политиката што ќе ја усвојат во врска со населбите на палестински територии.

Според „Ерусалим пост“, спорот се однесува на израелската страна која ќе го надгледува ограничувањето на палестинските градби во областа Ц на Западниот Брег.

Областа Ц сочинува околу 60 отсто од областа на Западниот Брег и потпаѓа под целосна израелска безбедност и граѓанска одговорност.

Според постојниот систем, израелското Министерство за одбрана е одговорно за сè што е поврзано со населувањето на палестинските територии, вклучително и за ограничување на палестинските градби во областа Ц.

Но партијата Нова надеж бара повеќе ограничувања на палестинските градби.

Набљудувачите, сепак, сметаат дека кревкоста на коалицијата и политичките несогласувања меѓу нејзините партии ја овозможуваат веројатноста таа да не трае долго.


На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.