свет

САД: Русија се подготвува да ја „намести“ Украина за смртоносниот напад во затворот „Оленивка“

Кремљ тврди дека нападот бил извршен со проектил лансиран од артилериски ракетен систем со долг дострел (HIMARS), обвинение кое цврсто го негира Киев, кој вели дека фотографските докази укажуваат на употреба на бомба за да се уништи зградата

Michael Gabriel Hernandez   | 05.08.2022
САД: Русија се подготвува да ја „намести“ Украина за смртоносниот напад во затворот „Оленивка“

ВАШИНГТОН (АА) - Русија планира да ја намести Украина за смртоносната експлозија во затворот во која загинаа над 50 украински воени затвореници, соопшти Белата куќа, јавува Агенција Анадолија (АА).

„Очекуваме дека руските функционери планираат да фалсификуваат докази за да го припишат нападот врз затворот „Оленивка“ на 29 јули“, изјави за новинарите портпаролот на Советот за национална безбедност, Џон Кирби.

Кирби рече дека обидите на Москва доаѓаат „во исчекување на новинарите и потенцијалните истражители кои ќе го посетат местото на нападот“.

„Повеќето од загинатите во нападот се заробени во фабриката за челик „Азовстал“ во Мариупол, која падна во рацете на Русија по долгата опсада“, според руското Министерство за одбрана.

Кремљ тврди дека нападот бил извршен со проектил лансиран од артилериски ракетен систем со долг дострел (HIMARS), обвинение кое цврсто го негира Киев, кој вели дека фотографските докази укажуваат на употреба на бомба за да се уништи зградата.

Се вели дека Русија го разнела објектот за да ги прикрие доказите за воени злосторства, вклучувајќи тортура и егзекуции.

Кирби рече дека САД веруваат дека Русија се движи кон поставување докази на местото на експлозијата за да се чини дека украинските системи ХИМАРС „се виновни“.

„Ова е уште една вообичаена претстава надвор од руската игра за да ги обвинувате другите за она што вие самите сте го направиле. И јас не сум криминолог, но сметам дека не поставувате докази, освен ако не се обидувате да ја префрлите вината на некој друг“, рече тој.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın