свет

Лавина на алпско скијалиште во Швајцарија: Повредени четири лица

Најмалку десет лица се исчезнати под лавините, а во спасувачката акција учествуваат и хеликоптерски екипи, кучиња трагачи и најмалку 240 спасувачи

Nilay Kar   | 20.02.2019
Лавина на алпско скијалиште во Швајцарија: Повредени четири лица

Crans-Montana

КРАН-МОНТАНА (AA) – Најмалку четири лица се повредени во лавина што се случи на популарното алпско скијалиште Кран-Монтана во Швајцарија, јавува Anadolu Agency (AA).

Полициските официјални претставници на кантонот Валаис соопштија дека лавината се случила вчера во попладневните часови во зимското место Плаин-Морт

Шефот на полицијата, Кристијан Варон, изјави дека од под снегот се извлечени четири повредени лица и дека меѓу нив е едно кое е во животна опасност.

Тој изјави дека очевидците тврдат оти лавината затрупала повеќе лица по кои спасувачките екипи и понатаму трагаат.

Локалните медиуми јавуваат дека најмалку десет лица исчезнале под лавините, а во спасувачката акција учествуваат и хеликоптерски екипи, кучиња трагачи и најмалку 240 спасувачи.

Лавината започнала поради пораст на температурите на воздухот и топење на снегот.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın