свет

Кинеската ракета што излезе од контрола, падна во близина на Малдивите

Според соопштението на Канцеларијата на Кинеското воздухопловно инженерство, ракетата била лансирана на 29 април, а поголемиот дел од остатоците изгореле во атмосферата, додека остатокот што се вратил на Земјата, паднал во Индискиот Океан.

Ömer Faruk Yıldız   | 09.05.2021
Кинеската ракета што излезе од контрола, падна во близина на Малдивите

КУАЛА ЛУМПУР

Ракетата „Long March 5B“, што беше лансирана за да го носи модулот на Вселенската страница на Кина во орбитата, но излезе од контрола, падна во Индискиот Океан, во близина на Малдивите, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Според соопштението на Канцеларијата на Кинеското воздухопловно инженерство, ракетата била лансирана на 29 април, а поголемиот дел од остатоците изгореле во атмосферата, додека остатокот што се вратил на Земјата, паднал во Индискиот Океан.

Се истакнува дека ракетата паднала во 10:24 часот според кинеско време, во близина на Малдивите.

Интернет-страницата „SpaceTrack.com“, која секој момент ја следеше локацијата на ракетата, потврди дека паднала ракетата „Long March 5B“.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın