свет

Кина прогласи целосна победа над апсолутната сиромаштија

- „Од осиромашените рурални жители кои живеат под сегашната граница на сиромаштија, 98,99 милиони се извлечени од сиромаштијата“, истакна кинескиот претседател Си Ѓипинг.

Riyaz Ul Khaliq   | 25.02.2021
Кина прогласи целосна победа над апсолутната сиромаштија

АНКАРА

Кинескиот претседател Си Ѓипинг денеска прогласи целосна победа во отстранувањето на апсолутната сиромаштија во најнаселената земја во светот, пренесува Агенција Анадолија (АА).

„Од осиромашените рурални жители кои живеат под сегашната граница на сиромаштија, 98,99 милиони се извлечени од сиромаштијата“, објави новинската агенција „Синхуа“, цитирајќи го кинескиот претседател.

Кина има популација над 1,4 милијарди жители и нејзините напори за намалување на сиромаштијата добија пофалби на глобално ниво, особено нејзиниот близок сојузник Пакистан кој вети дека ќе го следи моделот.

„Сите 832 осиромашени окрузи и 128.000 села се отстранети од списокот на сиромаштија“, додаде тој.

„Со такви достигнувања, Кина создаде уште едно чудо кое ќе биде запишано во историјата“, нагласи Си.

„Кина, втора по големина светска економија, ја започна реформата кон крајот на 1970 година и оттогаш 770 милиони сиромашни жители ја победија битката со сиромаштијата“, рече кинескиот претседател.

Според Си, Кина придонесе повеќе од 70 отсто за глобално намалување на сиромаштијата во последните 40 години.

Токму во 2012 година Кина ја започна својата мисија да го смени начинот на живот погоден од сиромаштијата на својот народ, особено во руралните области.

Според канцеларијата за информации на Државниот совет на Кина, централната Влада предводена од Си во последните осум години успеала да извади од сиромаштија најмалку 832 окрузи на национално ниво.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın