свет

Кина: Поради свлечиште евакуирани 7.000 лица, урнати се 172 куќи

Свлечиштето се отвори на три подрачја во Гуангџоу, каде што на сила стапи и црвен аларм

Fuat Kabakçı   | 08.05.2017
Кина: Поради свлечиште евакуирани 7.000 лица, урнати се 172 куќи

Peking

ПЕКИНГ (АА) - Најмалку 7.000 лица се евакуирани по отворањето на свлечиште на подрачјето на кинеската покраина Гуандонг, во јужниот дел на Кина, јавува Anadolu Agency (AA).

Вчера кинеската покраина Гуандонг беше погодена од силно невреме што предизвика свлечиште во коешто се урнаа 172 куќи. Свлечиштето се отвори на три подрачја во Гуангџоу, каде што на сила стапи и црвен аларм.

Локалните официјални лица не дадоа информации за тоа дали има загинати или повредени во несреќата.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın