свет

Истанбул: Утре состанок на министрите за надворешни работи на Турција, Авганистан и Пакистан

На состанокот ќе се разговара за авганистанскиот мировен процес, соработката на полињата за безбедност, енергетика, поврзаност и нелегални миграции.

Merve Gül Aydoğan Ağlarcı   | 22.04.2021
Истанбул: Утре состанок на министрите за надворешни работи на Турција, Авганистан и Пакистан

АНКАРА

Трилатералниот состанок на министрите за надворешни работи на Турција, Авганистан и Пакистан ќе биде одржан во Истанбул утре, јавува Агенција Анадолија (АА).

Во соопштението на Министерството за надворешни работи на Република Турција е наведено дека на состанокот ќе се разговара за авганистанскиот мировен процес, соработката на полињата за безбедност, енергетика, поврзаност и нелегални миграции.

Планирано е и министерот за надворешни работи на Република Турција, Мевлут Чавушоглу да одржи билатерални состаноци со колегите од Авганистан и Пакистан.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın